Adam Kompowski radzi, czym najlepiej obdarować pracowników na gwiazdkę, żeby i oni, i pracodawcy mieli z tego jak najwięcej korzyści, czyli co wybrać: bony, gotówkę czy kartę podarunkową.
Przed świętami wielu pracodawców daje pracownikom premie. Jaka forma jest najkorzystniejsza dla firmy i dla pracowników: bony, gotówka czy karta podarunkowa?
Podarunkowa przedpłacona karta płatnicza, działająca w systemie Visa lub Mastercard, w porównaniu z bonem daje dużo więcej korzyści – zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi. Przede wszystkim, w odróżnieniu od bonów, karta jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z ustawą antykryzysową. Zwolnienie dotyczy kwoty do 380 zł rocznie na każdego pracownika. Natomiast wręczając bony, pracodawca musi opodatkować pracownika, który w rezultacie dostaje mniejszą kwotę. Karta daje także nieporównywalnie większy wybór sklepów, w których można nią zapłacić. Karty są akceptowane w ponad 200 tys. punktów usługowo-handlowych w całym kraju. Natomiast bony używane są przede wszystkim w hipermarketach.