335 wypadków, 32 zabitych, 419 rannych. Tak wyglądają zeszłoroczne statystyki akcji „Znicz” przeprowadzonej przez Komendę Główną Policji. Co zrobić, aby podczas zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych bezpiecznie i bez awarii dotrzeć do celu?

Zgodnie z tradycją w Dzień Wszystkich Świętych całymi rodzinami odwiedzamy groby bliskich. Bardzo często, aby zapalić symboliczną świeczkę przemierzamy wiele kilometrów. Jednak nie zawsze udaje nam się dotrzeć do celu. Często zdarzają się problemy z uruchomieniem samochodu, bądź też awarie w trasie. Problemy techniczne związane są często z pogorszeniem warunków atmosferycznych. W naszym klimacie listopad bywa pochmurny, deszczowy i mglisty. Do tego bardzo często występują przymrozki. W takich warunkach często pojawiają się problemy z akumulatorem i zamarza woda w paliwie. Zdarzają się również przebicia i przerwy w obwodach instalacji elektrycznej. Podczas podróży utrudniona jest często widoczność. Warto więc, odpowiednio przygotować samochód do podróży, aby uniknąć niemiłych niespodzianek technicznych i zagrożeń podczas jazdy.

Zimowe opony

Zanim wyruszymy w drogę sprawdźmy, czy wszystko w samochodzie funkcjonuje prawidłowo i jest dostosowane do warunków pogodowych. Podczas przeglądu powinniśmy zastanowić się nad wymianą opon z letnich na zimowe. Jak pokazuje praktyka, wiele osób uważa, że wymiana powinna nastąpić dopiero gdy spadnie śnieg. Nic bardziej mylnego. Opony powinny być dostosowane do temperatury panującej na zewnątrz. Jeżeli spadnie ona do około 7 stopni Celsjusza, to jest już to sygnał do zmiany ogumienia na zimowe. Dlaczego? Mieszanka, z której wykonane są opony letnie i zimowe charakteryzuje się innymi właściwościami. Modele letnie zrobione są z twardej gumy, która przy wysokich temperaturach nie ściera się tak szybko. Ten sam bieżnik w temperaturach niskich staje się jednak już zbyt twardy i traci przyczepność. W niesprzyjających warunkach pogodowych oraz na mokrej nawierzchni samochód może wpaść w poślizg. W oponach zimowych stosuje się mieszankę gumową, która jest bardziej miękka i lepiej trzyma się drogi podczas niskich temperatur.

Gdy cała rodzina w aucie

Równie istotny, jak wymiana opon, jest właściwy poziom ciśnienia w kołach. Podczas codziennego użytkowania samochodu stopniowo go ubywa, co jest szczególnie odczuwalne przy niskich temperaturach jakie mamy w listopadzie. Pamiętajmy również, że ciśnienie powinno być dostosowane do obciążenia pojazdu. W Dzień Wszystkich Świętych podróżujemy całymi rodzinami. Samochód z kilkoma pasażerami i bagażnikiem wypełnionym po brzegi zniczami i kwiatami reaguje inaczej na polecenia kierowcy niż puste auto. Dlatego przed wyjazdem koniecznie trzeba sprawdzić ciśnienie powietrza w kołach, aby zachować jak największe panowanie nad samochodem. Zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie może spowodować zagrożenie na drodze, gdyż bieżnik opony nie będzie pracował wtedy prawidłowo. Zwiększone obciążenie pojazdu wymaga także odpowiedniej regulacji świateł. Należy ustawić je tak, aby nie raziły kierowców jadących z naprzeciwka.



Podróżowanie samochodem w trudnych warunkach atmosferycznych wymaga od kierowcy dużej koncentracji, dlatego bardzo ważna jest dobra widoczność. Przed wyruszeniem, w podróż pamiętajmy o sprawdzeniu kilku niezbędnych elementów, które wpływają na komfort jazdy. Duża wilgotność powietrza, jaka występuje na początku listopada, zwiększa parowanie wewnątrz pojazdu, zwłaszcza gdy podróżuje nim kilka osób. W takich warunkach ważne jest posiadanie sprawnych filtrów kabinowych, które zapobiegają nadmiernemu parowaniu szyb. Warto także sprawdzić stan wycieraczek. Mają one ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort podróży. Przy niskich temperaturach guma twardnieje, a stare pióra wycieraczek jeszcze bardziej rozmazują bród i błoto. Przed wyjazdem, dobrze jest też wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy. Pamiętajmy, że z pozoru tak drobne elementy znacznie poprawiają szanse na spokojne dotarcie samochodem do celu.

Profesjonalne wsparcie

W przypadku nagłych sytuacji kryzysowych, związanych z podróżą samochodem, gwarancją uzyskania profesjonalnej pomocy jest odpowiedni pakiet assistance, dodany np. do ubezpieczenia komunikacyjnego. Może on zagwarantować nam wsparcie we wszystkich nieprzewidzianych sytuacjach na drodze takich jak drobne stłuczki, wypadki, awarie pojazdu, utrata kluczyków, kradzież samochodu, brak paliwa, rozładowanie akumulatora, wymiany koła i wiele innych. Przy zaawansowaniu technologicznym nowoczesnych aut nie jesteśmy wstanie dokonać najprostszych napraw na własną rękę. Potrzebne jest wsparcie profesjonalistów, którzy dysponując najlepszymi narzędziami usuną naszą usterkę na miejscu lub odholują auto do miejsca, w którym możliwa będzie naprawa. Rozbudowane pakiety assistance mogą zapewnić również świadczenia takie jak transport do miejsca docelowego zarówno kierowcy jak i pasażerów, organizację noclegu dla wszystkich osób podróżujących samochodem, czy zapewnienie zastępczego kierowcy, który poprowadzi auto w razie problemów zdrowotnych właściciela. Dostępna jest również rozbudowana usługa pomocy medycznej dla osób podróżujących i pomocy informacyjnej np. telefonicznego poprowadzenia kierowcy do celu podróży w razie zabłądzenia w terenie. Przed wyruszeniem w podróż należy więc sprawdzić zakres naszego assistance i upewnić się czy wiemy jak niego skorzystać. W tym celu najlepiej zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i obowiązkami ubezpieczonego. Znajdziemy tam m.in. informację o niezbędnych dokumentach (np. polisa assistance, naklejka, ubezpieczenie OC), potrzebnych do skorzystania z pomocy. Należy również upewnić się pod jaki numer musimy zadzwonić, aby uzyskać wsparcie i czy wozimy go zawsze ze sobą.

Paweł Tabaka
Edyta Miszczuk

Multi Communications,
ul. Wrotkowa 14
02-553 Warszawa