Strategiczny, z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, projekt miały zrealizować Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych (PERN) oraz Operator Logistyczny Paliw Płynnych (OLPP). Obie spółki od miesięcy niewiele zrobiły. O wiele bardziej zaawansowany jest – dotychczas konkurencyjny – projekt Grupy Lotos (GL). Spółka chce wybudować kawerny (duże magazyny w pokładach soli dla rezerw strategicznych ropy i paliw) w regionie Pelplin–Tczew–Pruszcz na Pomorzu.

Jak się dowiedzieliśmy, Ministerstwo Gospodarki (MG) zamierza skłonić OLPP, PERN i GL do współpracy nad jednym projektem.

– Budowa kawern w tym samym regionie nie ma sensu. Mam nadzieję, że siły zostaną połączone, a OLPP, PERN i Lotos projekt będą realizowały wspólnie – mówi Maciej Kaliski, dyrektor Departamentu Ropy i Gazu MG.

Według niego, nie wiadomo jeszcze, gdzie powstaną magazyny. Wiele wskazuje, że OLPP i PERN włączą się do projektu Lotosu. Początkowo scenariusz był inny – projekt Lotosu miał zostać zamknięty, by nie konkurował z planami państwowych spółek logistycznych. Jednak PERN i OLPP do dzisiaj nie powołały nawet spółki celowej dla swojego projektu. Mówiło się, że nastąpi to w maju. Teraz Robert Soszyński, prezes PERN, zapewnia, że powinna ona powstać do końca września. Tymczasem GL wykonała już istotną część planów, m.in. pozyskała inwestora finansowego z USA.

6 mln m sześc. kawerny o takiej pojemności chcą wybudować PERN i OLPP