Od dziś obowiązują nowe ceny i zasady rozliczania połączeń w euroroamingu. Po raz pierwszy Unia Europejska ustaliła maksymalną cenę za SMS. Po przeliczeniu z euro na złote wynosi ona 57 gr. Zmieniono też zasady rozliczania połączeń w euroroamingu: odbierane rozliczane są z dokładnością co do sekundy, zaś gdy to my rozpoczynamy rozmowę, najpierw płacimy za pierwsze 30 sekund, a potem opłata naliczana jest co sekundę. To sprawi, że efektywny średni koszt rozmowy spadnie o kilkanaście, a czasami nawet o kilkadziesiąt procent.

Ponadto od 1 lipca spadają liczone w euro ceny rozmów inicjowanych i odbieranych. Jednak większość operatorów nie zdecydowała się na dostosowanie cen do obecnego kursu wspólnej waluty. Ze względu na to, że dziś kurs złotego do euro jest wyższy niż rok temu, zadekretowana przez Unię Europejską obniżka mogła zamienić się w Polsce w podwyżkę.

Pre-paid

Spośród operatorów świadczących usługi pre-paid na podniesienie cen w euroroamingu zdecydowały się tylko Polska Telefonia Cyfrowa oraz korzystający z jej sieci Mobilking. W efekcie od 5 lipca będą najdroższymi usługodawcami w euroroamingu.

Cyfrowy Polsat, drugi wirtualny operator komórkowy (MVNO) używający sieci PTC, do chwili zamknięcia tego wydania GP nie odpowiedział na pytanie, jakie ceny usług roamingowych będą obowiązywały 1 lipca. Operator ten na stronie www informuje klientów, że jedyne zmiany w cenniku to zmiana zasad naliczania opłaty w euroroamingu oraz obniżka cen euroSMS.

P4, Polkomtel, Cyfrowy Polsat, Carrefour Mova i PTK Centertel nie zmienili cen roamingowych usług przedpłaconych, wprowadzili nowe zasady naliczania opłat i ceny SMS. Na pytania dotyczące cen roamingowych obowiązujących od 1 lipca nie odpowiedział mBank Mobile. Mediatel, który działa jako MVNO pod marką Telepin Mobile, poinformował nas wczoraj, że nadal pracuje nad nowym cennikiem usług roamingowych.

Usług roamingowych nie świadczą dwaj MVNO: GaduAir oraz tuBiedronka.

– Pracujemy nad wprowadzeniem roamingu – zapewnił nas Jarosław Rybus, rzecznik GG Network, operatora GaduAir. Nie potrafił nam powiedzieć, kiedy GaduAir wprowadzi roaming.

Ze względu na ceny SMS, a także rozmów przedpłaconą kartę SIM innego operatora na roamingowe wakacje powinni wziąć także klienci pre-paid w Erze (Tak Tak i Heyah) oraz Mobilking, a także wybierający się poza Unię Europejską użytkownicy Cyfrowego Polsatu.

To zaś oznacza, że ich klienci, wybierając się z telefonem komórkowym za zagraniczne wakacje, powinni wziąć kartę SIM innego operatora. Kogo? W krajach Unii najniższe ceny oferuje Play. W nieunijnych krajach Europy najniższe ceny koszyka usług składającego się z rozmów SMS ma Polkomtel w taryfie Sami Swoi. W turystycznych krajach południowej części Morza Śródziemnego – Sami Swoi i Play. Jeśli nastawiamy się na SMS, najlepsze ceny ma Polkomtel w taryfie 36i6.