Cena mieszkania to najważniejsze kryterium przy podejmowaniu decyzji o zakupie dla większości nabywców. Mniejsze znaczenie ma lokalizacja czy architektura – mówi Teresa Wiktowska, dyrektor sprzedaży Red Real Estate Development Ralpha.

Pośrednicy nieruchomości oraz deweloperzy zwracają uwagę na wzrost sprzedaży mieszkań. Dotyczy to rynku wtórnego i pierwotnego. Według wyliczeń redNet Consulting, przez pierwsze trzy miesiące deweloperzy sprzedali 1,4 tys. mieszkań. W porównaniu z ostatnim kwartałem 2008 r. w Warszawie sprzedano 40 proc. mieszkań więcej. Daleko do 2,5 tys. lokali sprzedawanych w analogicznych okresie 2008 roku, ale jest już lepiej, niż można było oczekiwać w IV kwartale 2008 r., kiedy to nabywców znalazło tylko 880 lokali.

O cudzie na warszawskim rynku nie można jednak mówić, gdyż od deweloperów jest dziś do kupienia około 14 tys. mieszkań, a w najbliższej okolicy 2,8 tys. Z zestawienia serwisu Tabelaofert.pl wynika, że średnia cena mkw. w Warszawie wynosi 9499 zł. Brakuje najbardziej atrakcyjnych dla nabywców niewielkich lokali.

– Osoby zainteresowane zakupem mieszkania poszukują najczęściej małych dwupokojowych mieszkań, do których najchętniej chcieliby wprowadzić się od zaraz. Z tego też powodu mieszkania o powierzchni 40–48 mkw. cieszą się największym powodzeniem – mówi Marzena Nawrocka, kierownik Działu Sprzedaży i Marketingu Home Invest.