Firma sprawdzająca kondycję samorządowego przewoźnika po raz kolejny przełożyła termin zakończenia raportu. Dziś PKP PR zdecydują, czy wypuścić na tory nowe tanie pociągi.
Wyniki audytu 15 maja miały trafić na biurko Jerzego Krigera, prezesa PKP PR, oraz 16 marszałków, do których od grudnia 2008 r. należy spółka. Nie wpłynęły do tej pory.
– Audytor po raz drugi przesunął termin – mówi GP Piotr Olszewski, rzecznik prasowy PKP PR.
Tym razem raport ma być gotowy 29 maja. Audyt Przewozów Regionalnych opracowuje BDP Numerica. Firma doradcza chwali się w internecie m.in. przeprowadzeniem prywatyzacji KGHM, wprowadzeniem na giełdę prawie 70 spółek, audytem 150 banków spółdzielczych. Czym tak doświadczona firma tłumaczy opóźnienie?
– Osoba prowadząca audyt PKP PR przebywa na szkoleniu – usłyszeliśmy wczoraj w warszawskiej siedzibie BDO.
W oficjalnej korespondencji z kolejową spółką BDO nie podaje żadnych powodów.
Za wykonanie audytu firma miała zainkasować 616 tys. zł. Taka kwota wpisana jest do kontraktu, ale wątpliwe, żeby w całości wpłynęła na konto.
– Nie zgadzamy się na opóźnienie. Zaczęliśmy naliczać kary umowne za każdy dzień zwłoki – mówi Jerzy Kriger.
Audyt to kluczowy dokument dla przyszłości spółki. Ma odpowiedzieć na pytanie, w jakiej sytuacji jest przewoźnik przekazany samorządom na przełomie roku. Zaraz po sfinalizowaniu umowy na jaw wyszła 200-milionowa dziura w finansach po oddanych do spółki Intercity pociągach ekspresowych. W efekcie doszło do kuriozalnej sytuacji, w której PKP PR, należące do nowego właściciela, chcąc ratować finanse, zaproponowały samorządom opłaty za wożenie pasażerów nawet o kilkadziesiąt procent wyższe niż rok wcześniej. To przeciągnęło negocjowanie umów do maja.
Dziś do stolicy zjadą marszałkowie, by podjąć decyzję o uruchomieniu od 1 czerwca tanich połączeń InterRegio. To oferta mająca konkurować z droższymi połączeniami na najpopularniejszych trasach oferowanymi przez konkurencyjną spółkę IC. Według naszych informacji marszałkowie najprawdopodobniej poczekają z decyzją na wyniki audytu.