Ok. 90 mln zł będzie kosztowała Polskę organizacja Konwencji Klimatycznej w Poznaniu. Będzie to najbardziej znaczące spotkanie w sprawie zmian klimatu w 2008 r. na świecie - poinformował minister środowiska Maciej Nowicki.

Nowicki przypomniał podczas konferencji prasowej, że konwencje poświęcone klimatowi odbywają od 1992 r. Po raz pierwszy taki szczyt odbędzie się w Polsce i w naszej części Europy.

Swój przyjazd zapowiedziało ok. 8 tys. osób z 189 krajów

Zdaniem ministra, będzie to najważniejsze wydarzenie dotyczące problemów środowiska, ale także ważne spotkanie polityczne. Delegaci będą zastanawiali się nad sposobem zahamowania zmian klimatycznych, które mają wpływ na wszystkie aspekty życia, w tym także na rozwój gospodarczy.

Konwencja Klimatyczna (Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP) odbędzie się na terenie Targów Poznańskich w dniach 1-12 grudnia 2008 r. Organizacja tego spotkania została powierzona Polsce podczas konwencji na Bali w 2006 r. Prace nad przygotowaniem imprezy rozpoczęły się w końcu ubiegłego roku. Powołane zostały dwa sekretariaty - jeden zajmuje się logistyką, drugi sprawami merytorycznymi.

Jak poinformowała Małgorzata Snarska - dyrektor zespołu odpowiedzialnego za organizację konferencji, przygotowania organizacyjne są już zaawansowane. Zapewniona jest m.in. baza hotelowa dla wszystkich uczestników Konwencji.

Według Snarskiej, Targi Poznańskie gwarantują także pomieszczenia dla obrad plenarnych oraz negocjacji między delegacjami. Ponadto w jednej z targowych hal zostanie zorganizowana interaktywna wystawa nowoczesnych technologii służących ochronie środowiska.

Jak wyjaśnił Nowicki, tematem konferencji będzie sprawa powstrzymania zmian klimatycznych na świecie

Są one odczuwalne na wszystkich kontynentach, jednak w największym stopniu dotykają kraje rozwijające się. Dlatego, w opinii ministra, bogate państwa powinny wspierać uboższe, dostarczając im technologie i służąc pomocą finansową.

Delegaci będą także rozmawiali o założeniach do nowej umowy klimatycznej. Obecnie obowiązujący do 2012 r. tzw. protokół z Kioto, który ratyfikowało w 2005 r. 141 państw, zakładał m.in. redukcję emisji gazów cieplarnianych. Kolejne porozumienie w tej sprawie ma być podpisane na szczycie w Kopenhadze w 2009 r.

Obecna na konferencji Salva Dallalah z Sudanu, reprezentująca sekretariat konwencji (UNFCCC) w Bonn, podkreśliła, że organizacja szczytu jest dużym wyzwaniem dla Polski. Na spotkanie to przyjedzie bowiem wiele delegacji rządowych, m.in. 100 ministrów środowiska. W spotkaniu wezmą udział także organizacje pozarządowe.