Przepisy o składaniu sprawozdań finansowych w sądzie rejestrowym i urzędach skarbowych stawiają spółki osobowe w gorszej sytuacji niż członków zarządów spółek kapitałowych.
Spółki handlowe prowadzące działalność w większym rozmiarze (czyli jawne i partnerskie, kiedy ich obrót przekroczy równowartość 800 tys. euro, a komandytowe i komandytowo-akcyjne - zawsze) muszą sporządzać sprawozdania finansowe. Zgodnie z art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości czynią to w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego.

Różne ustawy - różne terminy

Zamęt wprowadza porównanie kilku ustaw. Artykuł 22 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym np. mówi ogólnie o przekazywaniu dokumentów do rejestru. Stosując ten przepis można powiedzieć, że spółki osobowe składają sprawozdanie finansowe w ciągu 7 dni od chwili jego sporządzenia.
- Stosowałbym ten termin zarówno do obowiązków wobec KRS, jak i - na zasadzie analogii - w stosunku do urzędów skarbowych. Gdyby jednak w jakiejś spółce osobowej trwało to dłużej, organ podatkowy nie powinien karać jej wspólników. W ustawie podatkowej nie wyznaczono bowiem terminu - uważa Mariusz Korpalski z poznańskiej kancelarii Komarnicka, Korpalski.

Inaczej ze zgromadzeniem

Odmienna jest sytuacja spó- łek, które - jak kapitałowe - mają organy zatwierdzające dokumenty finansowe i udzielające skwitowania wspólnikom prowadzącym sprawy spółki i takich, które tego rodzaju gremiów nie powołały. Tych ostatnich jest w obrocie zdecydowanie więcej. Wspólnicy zarządzający każdej spółki osobowej, w której ustanowiono zgromadzenie zatwierdzające m.in. sprawozdania; powinni pamiętać, że ich firmy obowiązuje art. 69 ust. 1 i 2 u. o r. Ustanawia on obowiązek składania we właściwym rejestrze sądowym rocznych sprawozdań finansowych wraz z towarzyszącymi im dokumentami w ciągu 15 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
- Jeżeli nawet wspólnicy spółki osobowej z organem zatwierdzającym sprawozdania nie zmieszczą się w tym terminie, to mogą nie bać się kar - uważa mec. Mariusz Korpalski. - Sankcje karne za opóźnienie, by mogły być zastosowane, musiałyby być zapisane w ustawie wprost. Tymczasem w stosunku do spółek osobowych bez organów zatwierdzających nie ma takich uregulowań.

Obrona jak ze sp. z o.o.

Wspólnicy spółek osobowych posiadających organ zatwierdzający muszą natomiast wykazywać większą staranność. Wobec nich przepisy są jednoznaczne, a zagrożenie sankcją karną realne. Mimo to, jeśli zorientują się odpowiednio wcześnie, że mają kłopot z zatwierdzeniem sprawozdania, to mogą skorzystać z argumentu podobnego do tego, jakiego używają członkowie zarządów w spółkach z o.o. Zdarza się bowiem, że wspólnicy zatwierdzający nie zebrali się mimo prawidłowego zaproszenia na zgromadzenie przez wspólników zarządzających.
Podstawa prawna
• Ustawa z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 ze zm.).