statystyki

ZAiKS chce uzyskać tantiemy od YouTube

autor: Michał Fura11.03.2009, 03:00

ZAiKS żąda od YouTube opłat za umieszczanie w polskiej wersji serwisu teledysków polskich artystów. Finał może wyglądać jak w Wielkiej Brytanii, gdzie YouTube zablokował teledyski.

Reklama


Reklama


YouTube, należący do Google serwis z plikami wideo, poinformował, że od poniedziałku zablokował wszystkie teledyski dostępne w serwisie dla Brytyjczyków. Poszło o pieniądze. YouTube nie zgodził się na opłaty, jakich zażądał od niego w imieniu artystów PRS for Music, odpowiednik polskiego stowarzyszenia autorów ZAiKS.

ZAiKS prowadzi podobne rozmowy z YouTube na temat opłat za umieszczanie teledysków w polskiej wersji serwisu. I - podobnie jak w przypadku brytyjskim - YouTube nie godzi się na razie na żądane stawki.

- To może być precedens. Czy YouTube, blokując tak atrakcyjną ofertę jak teledyski, nie straci na zainteresowaniu internautów i czy ta strata nie będzie dla niego bolesna - zastanawia się Andrzej Kuśmierczyk, kierownik wydziału licencji ZAiKS.

Czy polskie stowarzyszenie twórców pójdzie w ślad za Brytyjczykami i na YouTube nie będzie można już zobaczyć polskich teledysków?

- YouTube chce rozmawiać, uznaje prawa artystów, ale wciąż nie godzi się na proponowane przez nas stawki - dodaje Andrzej Kuśmierczyk.

Rozmowy z PRS for Music zakończyły się fiaskiem, bo YouTube uznał żądania stowarzyszenia za wygórowane. Andrzej Kuśmierczyk podkreśla, że wysokość opłat żądanych przez ZAiKS na pewno jest o wiele mniejsza niż w przypadku Brytyjczyków, ale szczegółów nie ujawnia.

- Mogę tylko powiedzieć, że nie chcemy, by YouTube płacił za każde kliknięcie, ale dzielił się procentem od przychodów z reklam, wyświetlanych przy każdym teledysku - dodaje Andrzej Kuśmierczyk.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

  • kit(2009-03-11 07:47) Odpowiedz 00

    Do tych czterech stowarzyszeń należy jak najszybciej wysłać NIK i CBA i stwierdzić ich przestępczą działalność.

  • Kierchu(2009-03-12 12:39) Odpowiedz 00

    To jest tak zwane legalne złodziejstwo. ZAIKS to zwykły gang bandytów molestowanych w dzieciństwie przez rodziców, dlatego teraz chcą się nachapać jak najwięcej i pokazać swoją wartość zaniżoną kiedyś przez czyny zakazane, których doświadczyli w młodości.

  • joe(2009-03-23 09:49) Odpowiedz 00

    Kiedyś to dziadostwo wymrze. Chcą walczyć z internetem ??? Debile i tyle ...

  • Lipa(2009-04-13 13:26) Odpowiedz 00

    Właściciel Youtube jest w RPA.

  • Budyń(2009-04-07 20:26) Odpowiedz 00

    Super. ZAIKS chce więc czerpać dochody z piractwa :)
    No to ja jestem za, pod warunkiem że potem względem tej instytucji zostaną wyciagnięte przewidziane prawem konsekwencje :)

  • Opamiętajcie sie(2009-03-19 20:54) Odpowiedz 00

    Dzisiaj byłem u fryzjera i usłyszałem w Radiu że ten ****** ZAIKS chce pobierać opłaty za to że u fryzjerów grają radia i że niby oni reklamują w miejscu publicznym polską muzykę...

    DLA MNIE OSOBIŚCIE TO JEST CHORE...!!! CI LUDZIE POWINNI SIE LECZYĆ!!!

  • ja(2009-03-16 12:33) Odpowiedz 00

    Raczej ZAIKS powienine zapłacić artystom, za to, że nie upilnował utworów.
    Drugi najwiekszy publiczny złodziej po ZUSie!

  • z(2009-03-13 10:09) Odpowiedz 00

    Faktury od ZAIKSu powinny być przekazywane użytkownikom, którzy te teledyski umieścili.

  • Yagar(2009-03-11 17:53) Odpowiedz 00

    No mieli już upaść za niepłacone podatki, jeszcze to ***** istnieje?

  • Małgośka42(2009-03-11 05:19) Odpowiedz 00

    A ja Pytam za co chce ZAIKS pieniądze ??? Za nic nie robienie tylko Tantiemy zbiera a może by tak ktos Wreszcie Zainteresował się Tą instytucja Zawłaszczającą Wszelkie Dobra Nasz Kultury tylko dla siebie dlaczego z Nami nikt nie chce z Nich rozmawiać złodziei ? Wstyd i hańba żeby nie móc słuchać muzyki bo Ktoś chce na Tym sobie krocie zdobyć w zamian grosze dając Polskim Wykonawcom !

  • JW - Legnica(2009-03-11 16:35) Odpowiedz 00

    Jeśli bierze się od złodzieja to jest to paserstwo. ZAIKS jest więc przestęczą organizacją i należy ją ścigać za dokonywane przestępstwo. Jeszcze prościej zakazać działalności i rozwiązać.

  • io(2009-03-11 15:47) Odpowiedz 00

    nie mam nic przeciwko temu żeby zniknęły polskie teledyski

  • STFU(2009-03-11 14:53) Odpowiedz 00

    Osobiście nie mam nic przeciwko blokowaniu polskich teledysków na YouTube. Niech złodzieje z ZAiKS to odczują, a użytkownik internetu znajdzie sobie inny sposób na oglądanie teledysków.

  • QBa(2009-03-11 12:30) Odpowiedz 00

    do 3: I na to się właśnie powoli zanosi... :(

  • joanna(2009-03-11 11:25) Odpowiedz 00

    następni ZŁODZIEJE chcą za darmoche kase , chory kraj i chore stowarzyszenia ...

  • shr(2009-03-11 10:49) Odpowiedz 00

    Niedługo za zagwizdanie melodyjki w miejscu publicznym ZAIKS będzie pobieral opłaty.

  • Radek(2011-08-27 10:49) Odpowiedz 00

    Jestem za bojkotem sluchania i ogladania czegokolwiek w tym kraju .Placisz za radio abonament a tu mafia przychodzi i wydziera vci kase ,W radio sluchasz reklam bo stacje placa im tez haracze a ja mam sluchac reklam i jeszcze placic im znowu -to jakies nieporozumienie .