Patent na ustawę torebkową. Przedsiębiorcy wiedzą, jak obejść przepisy o płatnych reklamówkach

autor: Patryk Słowik30.10.2017, 07:31; Aktualizacja: 30.10.2017, 10:13
reklamówka, siatka, zakupy

Gdyby wykorzystanie plastikowych toreb w Polsce utrzymało się na dotychczasowym poziomie, co roku do budżetu państwa mogłoby trafiać nawet półtora mld zł.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy już znaleźli sposób na obejście przepisów o płatnych reklamówkach. Wystarczy prosta zmiana na linii produkcyjnej. Od początku 2018 r. jednorazowe torebki będą płatne. Za każdą trzeba będzie zapłacić 20 gr, a pieniądze te trafią do budżetu państwa (dodatkową kwotę może narzucić właściciel sklepu).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (36)

  • darek(2017-10-30 15:36) Zgłoś naruszenie 632

    A wystarczyłoby skupować plastikowe butelki oraz torby i ich problem by całkowicie zniknął.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • abcd(2017-10-30 16:47) Zgłoś naruszenie 3220

    Uważam, że unijna dyrektywa powinna ograniczyć zużycie jednorazowych rękawiczek. Ogromne ilości zużywają lekarze, stomatolodzy, a nawet zwykli ludzie w domowych gospodarstwach. Jak wiadomo nadmiar higieny jest szkodliwy tak samo w sklepach jak i w gabinetach lekarskich. Większość lekarzy, stomatologów i zwykłych obywateli nie dostrzega prostego faktu, że przy wielu czynnościach zamiast dwóch rękawiczek można założyć tylko jedną. By żyło się lepiej!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • TNT(2017-10-31 08:23) Zgłoś naruszenie 182

    Albo Pan Redaktor jest bolszewikiem, albo pisał artykuł na zamówienie. Przedsiębiorcy nie "obchodzą" ustawy, bo ta wyraźnie nakłada podatek na torby foliowe w zakresie grubości 15-50 mikrometrów. Czyli torby o grubości od 50mikrometrów wzwyż nie podlegają opodatkowaniu., i wynika tro wprost ze zmienionej Dyrektywy Opakowaniowej.To tak jakby napisać, że aby obejść podatek akcyzowy kierowcy kupują auta elektryczne lub o pojemności silnika poniżej 2 litrów... A w ogóle to jacy ci przedsiębiorcy są "be". Ciekawe, czy ktokolwiek zastanowił się, ile tych toreb jest produkowanych w Polsce, ile jest zatrudnonych przy tym ludzi, jaki jest eksport i dochody budżetu. Nawet w Czechach nie wprowadzili tak durnych rozwiązań, a przecież obowiązuje ich ta sama Dyrektywa.

    Odpowiedz
  • Maras(2017-10-31 12:43) Zgłoś naruszenie 140

    To po co mi ta segregacja śmieci, skoro wyrzucanie jednorazowych torebek do tworzyw sztucznych jest teraz złe?

    Odpowiedz
  • tdk(2017-10-30 21:53) Zgłoś naruszenie 141

    Jeśli rząd nie wprowadzi odkupu wszelkich opakowań to pod pseudo kryje się kolejna lichwa podobna do tej jaka jest za np rachunki za prąd gaz, tam też tzw "opakowanie" czyli: stała, zmienna, abonament, pies sąsiada, noc, dzień, de Maryni to 70% ceny netto

    Odpowiedz
  • Cynik(2017-10-31 19:06) Zgłoś naruszenie 140

    Jak zwykle skutek odwrotny od zamierzonego. Grubsze torby sa większym obciążeniem dla środowiska. Wymagają więcej materiału i energii do wytworzenia oraz dłuzej się rozpadają. Ot skutki centralnego sterowania i ekoterroryzmu.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • kiryj(2017-10-30 11:00) Zgłoś naruszenie 124

    Jak rozumiem opłatę za te grubsze torebki kasował by wówczas sprzedawca a nie budżet ?

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Jacek(2017-11-02 08:05) Zgłoś naruszenie 90

    A dlaczego nie można tak jak u szwabów zrobić odkupu opakowań plastikowych? W mig by zniknęły butelki pet porozrzucane. I wtedy siłą rzeczy taka torebka czy butelka przestała by być śmieciem a stała się cenna dla zbieracza. Zmusza się ludzi do segregacji nie dając nic w zamian, a zachodnie firmy kupują to i przetwarzają sprzedając nam później produkty powstałe z przetworzenia tych tworzyw.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sad(2017-10-30 16:18) Zgłoś naruszenie 60

    Nie rozumiem. W Holandii można mieć ile się chce reklamówek, zazwyczaj 0,25 EUR za sztukę. Miałem ich tyle w domu, że nawet czasami nie zapominałem użyć jej ponownie.

    Odpowiedz
  • produkcja folii(2017-10-30 18:09) Zgłoś naruszenie 52

    Ocena Jerzy Pluta, prezes Frogut Plastics jest opiniotworcza jak opiniuje ja firma ktora sciaga torby z azji i nic ich nie interesuje srodowisko :D

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ale11(2017-10-30 19:12) Zgłoś naruszenie 54

    i skąd się to cwaniactwo bierze. z Persji ciepło z Palestyny cieplej z I......gorąco

    Odpowiedz
  • kiryj(2017-10-30 10:54) Zgłoś naruszenie 411

    Jak rozumiem opłatę za te grubsze torebki kasował by wówczas sprzedawca a nie budżet ?

    Odpowiedz
  • liza(2017-11-03 18:19) Zgłoś naruszenie 30

    Za komuny skupowali wszedzie butelki szklane i makulaturę. Teraz trzeba wprowadzić skup folii i rozwinąc skup innych surowców wtórnych

    Odpowiedz
  • nb(2017-10-30 15:13) Zgłoś naruszenie 354

    Jak obejść ustanowione przepisy takie celowe zachowania powinny być karane. Nie po to jest prawo, żeby świadomie je łamać.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • AS(2017-11-01 09:52) Zgłoś naruszenie 14

    Brawo przedsiębiorcy nie dajcie się doić temu za przeproszeniem ministrowi Morawieckiemu

    Odpowiedz