statystyki

Na konsumpcyjnym dopalaczu PKB rośnie szybciej niż oczekiwano

autor: Marek Chądzyński17.05.2017, 07:44; Aktualizacja: 17.05.2017, 08:52
Ekonomia, gospodarka, biznes

Gospodarka ma się dobrze również dlatego, że odbudowują się inwestycje.źródło: ShutterStock

Dodatki na dzieci, coraz wyższe zarobki, niskie bezrobocie. Efekt? Polacy kupują i to napędza wzrost gospodarczy.

Reklama


Początek roku był bardzo dobry, wzrost PKB wyniósł w I kw. 4 proc. To najwięcej od końca 2015 r. Dane, które opublikował wczoraj GUS, są wstępne. Ale jedno można stwierdzić na pewno: po słabym 2016 r. mamy solidne przyspieszenie. To zasługa przede wszystkim konsumpcji prywatnej. Miała rosnąć i rośnie. Wskazywały na to twarde dane o sprzedaży detalicznej. Polacy więcej kupują, bo mają pieniądze z programu „Rodzina 500 plus”, których rok temu jeszcze nie mieli. Ale też więcej zarabiają, bo przy rekordowo niskim bezrobociu łatwiej o pracę. To przekłada się na wyraźną poprawę nastrojów konsumentów, co widać w badaniach koniunktury.

Jakub Borowski, ekonomista banku Credit Agricole, wylicza, że do 4-proc. wzrostu gospodarczego konsumpcja dołożyła jakieś 2,6 pkt proc., czyli więcej, niż pod koniec 2016 r. Jego zdaniem rośnie ona teraz w tempie 4,1 proc. Marta Zagajewska z PKO BP obstawia 4-proc. wzrost konsumpcji, a Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium 4,6-proc. Pomijając ostatni kwartał 2016 r., kiedy to ujawniły się już wszystkie efekty „Rodziny 500 plus”, a konsumpcja rosła o 4,2 proc. tak dużego kwartalnego przyspieszenia w zakupach nie mieliśmy od czasu wybuchu kryzysu w 2008 r.


Pozostało jeszcze 69% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zarejestruj się i uzyskaj darmowy dostęp do artykułów na temat programu "Rodzina 500+"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane

Reklama