statystyki

Skredytujemy się za Wielkim Murem

autor: Łukasz Wilkowicz06.04.2017, 07:50; Aktualizacja: 06.04.2017, 07:58
Chiny, biznes

AIIB mógłby być zainteresowany takimi projektami jak budowa CPLźródło: ShutterStock

Działający od 2016 r. Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) będzie mógł finansować projekty w naszym regionie.

FINANSE

Taką informację przekazał nam Radosław Pyffel, przedstawiciel Polski w banku. – Ta zmiana to sukces Polski i duża korzyść dla naszych firm, które, myśląc o ekspansji na rynkach dalekowschodnich, będą też mogły realizować projekty w Polsce czy w krajach sąsiednich – mówi Pyffel. Według niego jeszcze w kwietniu do naszego kraju przyjedzie z wizytą wysoki rangą przedstawiciel banku.

– Teraz możliwości wykorzystania instrumentów AIIB, którego jako Polska jesteśmy współzałożycielem, są znacznie większe – dodaje. Zastrzega jednak, że AIIB nie udzieli kredytu na każdy projekt. – Działalność sprowadza się do kilku obszarów związanych z transportem i logistyką, sektorem energetycznym oraz szeroko pojętym wykorzystaniem wody. To oznacza, że nie można u nas liczyć na sfinansowanie budowy fabryki. Zupełnie inaczej, gdyby była mowa o nawet dużym projekcie infrastrukturalnym, szczególnie takim, który byłby związany np. z transportem z Azji do Europy – wyjaśnia Pyffel.

– To decyzja, na którą można patrzeć z perspektywy polityki gospodarczej. Ona pokazuje, że interesy Chin i innych krajów azjatyckich wykraczają już poza ten kontynent i mają charakter globalny. Trzeba mieć też na uwadze, że rentowność projektów realizowanych w Azji jest dziś mniejsza niż kilka lat temu. Różnica w porównaniu z tym, co można uzyskać np. w naszym regionie, jest dużo mniejsza. Europejskie stopy zwrotu stają się dla Chińczyków akceptowalne – ocenia Jarosław Dąbrowski, prezes firmy DF Capital & Management, butiku inwestycyjnego działającego m.in. w Państwie Środka.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane