• Zbliża się komercyjna premiera bezprzewodowego dostępu do internetu w technologii CDMA450. Czy termin 1 grudnia jest nadal aktualny?

- Tak. Od początku grudnia zaczniemy komercyjnie świadczyć usługę. Na początek będzie dostępna głównie dla klientów tzw. ściany wschodniej. Zgodnie z zapowiedziami umożliwi ściąganie danych z prędkością maksymalnie do 1 Mb/s. Z testów wynika, że przy prędkości 512 kb/s łącze działa stabilnie. Właśnie skończyliśmy wybór dostawcy urządzeń końcowych. Najpierw w sprzedaży będą routery działające tylko w technologii CDMA, a później pojawią się urządzenia umożliwiające transmisję danych w znanej sieci komórkowych technologii UMTS. W II połowie 2009 r. w ofercie znajdą się też osobne terminale umożliwiające korzystanie z usług głosowych w technologii VoIP (przesyłanie dźwięku z wykorzystaniem pakietowej transmisji danych - przyp. GP).

KONTRAKT NA CDMA450

Wart 160 mln euro kontrakt realizuje chińska firma Huawei. W I etapie, czyli do grudnia, w zasięgu internetu via CDMA450 ma być 50 proc. Polaków. Do końca 2009 roku pokrycie ma wynieść 99 proc. populacji. Grupa TP nie ujawnia, na ilu klientów tej usługi liczy. Mówi jedynie, że ok. 2 mln gospodarstw domowych nie ma szans na inny internet niż radiowy.

• Ile będzie kosztował internet via CDMA450?

- Cenniki dopiero opracowujemy. Zakładamy, że cena będzie zbliżona do oferowanej przez nas w usłudze Orange Freedom (dostęp do internetu oferowany klientom Telekomunikacji Polskiej z wykorzystaniem hurtowego zakupu od TP; łącze 512 kb/s kosztuje klienta Freedom 49 zł miesięcznie przy umowie na 12 miesięcy, a 1 Mb/s - 59 zł - przyp. GP).

• Kiedy Orange zacznie sprzedawać zwykły abonament telefoniczny?

- Tak jak zapowiadaliśmy, usługę WLR (sprzedaż klientom detalicznym abonamentu hurtowo kupowanego w TP - przyp. GP) zaczniemy świadczyć w IV kwartale tego roku.

• Niedługo minie rok od ogłoszenia przez czterech operatorów planów wspólnego wprowadzenia mobilnych płatności, w tym transakcji zbliżeniowych. Czy ten projekt jeszcze żyje?

- Tak, żyje i komercyjne usługi zaoferujemy w I kwartale 2009 r. Obecnie dyskutujemy z Visą i MasterCard o sposobach rozliczania tych transakcji. W pierwszym kroku planujemy zaoferowanie klientom kart umożliwiających transakcje zbliżeniowe oraz specjalnych naklejek na telefony. Potem zaczniemy oferować także telefony umożliwiające takie transakcje.

• Drugim elementem porozumienia miało być wspólne wprowadzanie telewizji mobilnej w standardzie DVB-H. Czy w przetargu ofertę złoży spółka operatorów?

- Do przetargu pójdziemy razem. Właśnie został podpisany list intencyjny, w którym opisane są szczegóły. List jest ważny do końca roku.

• Ile musicie zainwestować w DVB-H?

- Minimalny koszt inwestycji to 100 mln euro, a maksymalny ok. 175 mln euro. Pieniądze wydamy w ciągu 12 miesięcy.

• Jarosław Bauc, prezes Pol- komtelu, optymistycznie patrzy na rynek telefonii komórkowej. Zapowiada 14 mln aktywnych kart SIM w sieci Plus w końcu roku i 15 mln w 2009 roku oraz przychodów i 8-10-proc. wzrost przychodów całego rynku?

- Nie jestem taką optymistką. Na początku roku szacowaliśmy, że rynek kart SIM wzrośnie o 1 mln z 41,5 mln w końcu 2007 roku, ale dziś wydaje się to niemal nierealne, jeśli operatorzy, tak jak w ostatnich kwartałach, będą rzetelnie wyłączali nieaktywne i mało aktywne karty SIM.

Podtrzymuję też prognozę, że pod względem przychodów rynek wzrośnie o 7-8 proc. (z 23,5 mld zł w 2007 roku - przyp. GP). Ostateczna skala wzrostu zależeć będzie od wpływu majowych obniżek MTR (stawek za kończenie połączeń w sieciach komórkowych - przyp. GP) na wyniki operatorów.

• Jaka jest pani prognoza dotycząca rynku w 2009 roku?

- Przychody trudno jest przewidzieć, bo nie wiemy, jakie będą MTR. W mediach Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zapowiedziała obniżki do 22 gr/min. od 1 stycznia 2009 r. i do 16 gr od 1 lipca. Naszym zdaniem, UKE nie ma legalnej drogi prawnej, by obniżyć stawki MTR, bo obowiązuje ubiegłoroczna decyzja o trzyletnich obniżkach tych stawek.

SPADEK PRZYCHODÓW OPERATORÓW

Analitycy są zdania, że zapowiedziana dwustopniowa przyszłoroczna obniżka MTR może przynieść spadek łącznych przychodów operatorów o 1,5-1,8 mld zł. Szacunek ten uwzględnia zarówno spadek przychodów z samych MTR, jak i obniżkę cen rozmów oraz wzrost ruchu w sieciach komórkowych spowodowany częstszym używaniem komórki oraz większą liczbą klientów.

Zakładam, że tak jak w tym roku powoli będzie rósł ruch w sieci wynikający z większej liczby minut rozmów na jednego klienta. Średnie przychody od klienta mimo możliwego nieznacznego spadku cen powinny być stabilne, bo wspierać je będą systematycznie rosnące przychody z transmisji danych. Rynek kart SIM może wzrosnąć o nie więcej niż 500 tys. kart. Ale bez rozstrzygnięcia kluczowej dla rynku kwestii MTR to niestety tylko gdybanie.

• GRAŻYNA PIOTROWSKA-OLIWA

od 29 marca 2007 r. prezes PTK Centertel. Wcześniej w TP odpowiadała m.in. za kontakty z regulatorem. Przed rozpoczęciem pracy w Grupie TP była urzędnikiem Ministerstwa Przekształceń Własnościowych