● Czy prywatnym firmom świadczącym usługi medyczne opłaca się stawać do przetargów i kupować np. szpitale oferowane przez jednostki samorządowe?

– Prywatnym firmom świadczącym usługi medyczne opłaca się przystępować do przetargów i kupować np. szpitale od samorządów. Wymaga to jednak uporządkowania spraw własnościowych kupowanych obiektów i jednoznaczne określenie programu ich dalszego działania i rozwoju. Ważne jest też, aby placówki te nie były zaniedbane i nadmiernie wyeksploatowane przez dotychczasowych użytkowników.

● Jakie są doświadczenia w tym zakresie Centrum Medycznego MAVIT?

– W ubiegłym roku MAVIT przystąpił do przetargu na kupno niewielkiego szpitala w Katowicach. Przetarg, który ogłosił urząd miasta, wygraliśmy, jednak później go unieważniono. Po kilku miesiącach został on powtórzony i kolejny raz zostaliśmy zwycięzcą. Od uczestników przetargu wymagano m.in., aby mieli dobrą sytuację finansową i zobowiązali się do prowadzenia, działającego całą dobę, oddziału laryngologicznego na zasadach przewidzianych w kontrakcie z płatnikiem publicznym. Po wygraniu przetargu, pod koniec grudnia podpisaliśmy akt notarialny dotyczący kupna. Nie od razu jednak przejęliśmy nabyte nieruchomości. Sprawę blokowała działająca tam dotąd spółka lekarska. Dopiero w czerwcu tego roku przekazano nam majątek, którego prawnymi właścicielami byliśmy już od kilku miesięcy. Po przejęciu szpitala rozpoczęliśmy modernizację.

● Ile czasu mogą potrwać te prace?

– Mamy nadzieję, że zakończymy modernizację w ciągu czterech miesięcy. Koszt prac modernizacyjnych to ponad 5 mln zł. Oprócz tego dodatkowo przeznaczymy 1,5 mln zł na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.