Choroby układu mięśniowo-szkieletowego są główną przyczyną absencji w pracy w Unii Europejskiej, w tym także w Polsce. – Podniesienie świadomości, wczesna diagnoza i leczenie mogą poprawić jakość życia pacjentów, a także ich aktywność zawodową – mówi Zoltan Jakab, Regional Vice President CEE AbbVie.

Liczy on na to, że podpisana podczas EFNI w Sopocie deklaracja „Zdrowy pracownik – Bogate państwo” otworzy nowy rozdział w leczeniu tych schorzeń.

– Polska ma potencjał, aby leczyć więcej pacjentów nowoczesnymi metodami, tak jak to ma miejsce w innych krajach regionu, gdzie liczba pacjentów poddawanych zaawansowanym terapiom jest kilkukrotnie większa – podkreśla.

Jego zdaniem poprawa dostępności innowacyjnych terapii w Polsce mogłaby znacząco podnieść jakość życia pacjentów oraz wpłynąć na efektywność gospodarki.

Deklaracja „Zdrowy pracownik – Bogate państwo” dotyczy chorób reumatycznych i mięśniowo-szkieletowych. Wzywa państwa członkowskie Unii Europejskiej, w tym Polskę, do działań związanych z ich remisją (cofnięciem objawów chorób przewlekłych).