Sztuczna inteligencja (SI) odgrywa coraz większą rolę w naszym codziennym życiu, a jej potencjał w dziedzinie opieki zdrowotnej jest ogromny. Na tegorocznej konferencji Impact w Poznaniu, Szymon Glonek rozmawiał z Agatą Czech, Digital Director w Haleon na Europę Środkowo-Wschodnią na temat tego, jak AI wpływa na nasze zdrowie i jakie wyzwania oraz możliwości niesie ze sobą ta technologia.

SI w codziennej opiece zdrowotnej

Agata Czech zwraca uwagę, że AI już teraz pomaga w dbaniu o zdrowie poprzez codzienne narzędzia, takie jak smartwatche. Te urządzenia monitorują nasze tętno, liczbę kroków, sen oraz dietę, dostarczając cennych danych na temat naszego stanu zdrowia. Na przykład, urządzenia mogą wskazywać, że dieta wegetariańska nie sprzyja naszemu regenerowaniu się, co jest przydatną informacją dla użytkowników.

Dr Google vs. Dr SI

Szymon Glonek pyta, czy pacjenci dotąd korzystający z porady od „dr Google", obecnie coraz częściej korzystają z rekomendacji dostarczanych przez SI. Rozmówczyni wyraża nadzieję, że SI nie zastąpi całkowicie lekarzy, ale stanie się narzędziem wspierającym ich w pracy. Przyszłość może przynieść pacjentów przychodzących do lekarza z gotową diagnozą sugerowaną przez AI, jednak nadal istotna będzie rola lekarza w potwierdzeniu i leczeniu.

Świadomość zdrowotna i rola SI

Z raportu “Redefining the role of self-care in Europe" przygotowanego przez Haleon wynika, że 80% Europejczyków czuje się odpowiedzialnych za swoje zdrowie, ale tylko 20% wie, jak właściwie o nie dbać. Co ciekawe, trzy czwarte Polaków oczekuje, że sztuczna inteligencja pomoże im w dbaniu o zdrowie. Agata Czech podkreśla, że kluczowa jest tutaj rola lekarzy i specjalistów w edukowaniu pacjentów, jak korzystać z technologii SI.

Przyszłość SI w opiece zdrowotnej

Mówiąc o przyszłości gościni, wskazuje na ogromne możliwości, jakie niesie ze sobą analiza dużych zbiorów danych przez AI. Dzięki modelom predykcyjnym sztuczna inteligencja będzie mogła precyzyjniej diagnozować choroby i sugerować najbardziej skuteczne metody leczenia. Ważne jest również, aby pomagała lekarzom w zarządzaniu danymi pacjentów, co pozwoli im skupić się na bezpośrednim kontakcie z pacjentem.

Zagrożenia i regulacje

Rozwój SI wiąże się także z pewnymi zagrożeniami, takimi jak ochrona danych osobowych i etyczne wykorzystanie technologii. Unijny Akt o AI, który wejdzie w życie w ciągu najbliższych trzech lat, ma na celu regulację technologii wysokiego ryzyka i zapewnienie bezpieczeństwa danych. Kluczowe jest zrozumienie kosztów ekonomicznych i środowiskowych związanych z przetwarzaniem ogromnych ilości danych przez SI.