Bitcoin, który był już wart 69 tys. USD został przeceniony do 34 tys. USD, pojawiły się skrajne prognozy, że jego rynkowa wycena może obniżyć się do 10 tys. USD.

- Główną przyczyną tego, co dzieje się na rynku kryptowalut, jest pękająca bańka na tych wszystkich aktywach, w które inwestorzy nadmiernie inwestowali w celach spekulacyjnych, a wśród których są głównie akcje bardzo wzrostowych spółek ze słabymi perspektywami na zyski w krótkim terminie - mówi w rozmowie z MarketNews24 Łukasz Wardyn, dyrektor CMC Markets na Europę Wschodnią. – Wyceny kryptowalut są nadal bardzo wysokie. W mojej ocenie kluczowy poziom dla bitcoina to 30 tys. USD. I dopiero po przebiciu tego poziomu będzie można odważnie powiedzieć, że ta bańka spekulacyjna po prostu pęka.

Od wielu miesięcy kryptowaluty są w trendzie horyzontalnym. W takiej sytuacji sens ma jedynie krótkoterminowe inwestowanie. I to w wykonaniu wytrawnych spekulantów, którzy są w stanie szybko reagować, bo potrafili wcześniej ocenić jakie straty są gotowi zaakceptować.

Reklama

W wielu krajach ponad 10% inwestorów ma ekspozycję na kryptowaluty. I aż 50% inwestorów młodego pokolenia uwierzyło w magię „cyfrowego złota”. Wielu z nich nie podejmowało decyzji z myślą, że mogą stracić niemal wszystko.

Czy ze względów technologicznych sytuacja kryptowalut jest różna i można zgodzić się z ocenami, że ether ma większy potencjał od bitcoina?

- Jeżeli będzie spadał bitcoin to tanieć będą także inne kryptowaluty – ocenia ekspert CMC Markets.

Powodem dalszych przecen mogą stać się ograniczenia dotyczące „kopania” kryptowalut, ponieważ jest to proces bardzo energochłonny (nawet przy najdrobniejszych transakcjach i rozliczeniach) oraz szczególnie dotkliwy w warunkach światowego kryzysu energetycznego, najbardziej odczuwalnego w Europie. Z tego powodu kolejne kraje nakładają ograniczenia na „kopalnie” bitcoina.

Podwyżki stóp procentowych przez coraz bardziej „jastrzębi” Fed teoretycznie nie powinny wstrząsnąć rynkiem kryptowalut. Podwyżka w USA o np. 50 pkt. bazowych to zmiana, która wydaje się znikoma w porównaniu do codziennych wahań kursu kryptowalut.

- Jednak decyzje Fed spowodują, że inwestorzy instytucjonalni zaczną o wiele bardziej szanować swoją gotówkę, będą mniej skłonni wrzucać ją w różne dziwne projekty i dotyczy to także rynku kryptowalut – komentuje Ł.Wardyn.