By rozpocząć działalność gospodarczą, a następnie ją rozwijać, trzeba posiadać środki finansowe. I to zarówno na bieżące potrzeby, czyli tzw. środki obrotowe, jak i na rozwój firmy - kapitały, fundusze inwestycyjne. Osobie fizycznej trudniej jest pozyskać pieniądze z obcych źródeł, ponieważ przy ocenie jej kondycji finansowej instytucje zawsze biorą pod uwagę także zobowiązania prywatne, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Czy musi być specjalne konto firmowe

Myślę o otworzeniu własnej firmy. Czy dla rozliczania działalności gospodarczej musi być zawsze specjalne konto bankowe?
Nie
O tym, czy z określonego rachunku, w tym używanego także dla potrzeb prywatnych, przedsiębiorca może korzystać do rozliczeń z urzędem skarbowym lub z ZUS, przesądza umowa zawarta z bankiem. Musi być ona zgodna z przepisami prawa bankowego. Wynika z nich jedynie - że rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe mogą być prowadzone wyłącznie dla osób fizycznych, niezależnie od ich statusu dochodowego. Natomiast rachunki rozliczeniowe (bieżące i pomocnicze) wyłącznie dla osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek, w tym dla osób będących przedsiębiorcami. Jeśli więc umowa o prowadzenie rachunku przewiduje takie rozwiązanie, przedsiębiorca może dokonywać przelewów z ROR, jeśli spełniają one wyżej opisane kryteria prawa działalności gospodarczej, podatkowego i ubezpieczeń społecznych (w tym w zakresie posługiwania się specjalnymi wzorami polecenia przelewu).
W praktyce przedsiębiorcy mający prawo do obniżania podstawy opodatkowania o koszty korzystają jednak z dwóch różnych kont bankowych, by mieć klarowną sytuację w zakresie rozliczania kosztów.
Zarówno wniosek o założenie rachunku, jak i większość dodatkowych umów można zawierać za pośrednictwem internetu, bez konieczności udawania się do oddziału banku. A komunikacja w drugą stronę z banku do przedsiębiorcy (karty płatnicze, token do szyfrowania operacji itp.) odbywa się z wykorzystaniem poczty lub gońców.
Podstawa prawna
● Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.) oraz ustawa z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665).

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Czy samozatrudniony ma zdolność leasingową
  • Czy wziąć w leasing samochód dostawczy
  • Czy założyć dwa konta w jednym banku
  • Czy ryczałtowiec sfinansuje samochód