Ustawa o radiofonii i telewizji nie pozwala na daleko idące zmiany decyzji koncesyjnych w trybie nadzwyczajnym.
ORZECZENIE
Decyzjami z sierpnia i września zeszłego roku przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odmówiła spółce Polskie Media zmiany koncesji na nadawanie programu telewizyjnego pod nazwą TV4. Pierwsza odmowa dotyczyła zmiany kanału w Szczecinie z 7 na 25 oraz skutecznej mocy promieniowania stacji nadawczej z 0,5 kW na 1 kW, druga - zmiany kanału w Warszawie z 58 na 21 oraz również zwiększenia mocy. Spółka złożyła wnioski o zmianę w trybie art. 155 kodeksu postępowania administracyjnego, argumentując, że zmiana leży zarówno w słusznym interesie strony, jak i w interesie społecznym - poprawi się odbiór programu oraz zwiększy liczba odbiorców.

Silne zakłócenia z sieci

W uzasadnieniu odmów organ podniósł, że ustawa o radiofonii i telewizji przewiduje tylko jeden tryb uzyskania koncesji - po ogłoszeniu przewodniczącego KRRiT - i nie ma możliwości ich modyfikacji. Ponadto szczeciński kanał 25 był już przedmiotem ogłoszenia, na które Polskie Media nie odpowiedziały, i prowadzone jest postępowanie w jego sprawie. Organ nie może więc dysponować tym kanałem. Warszawski kanał 21 został zaś wycofany z listy możliwych do wykorzystania w telewizji analogowej z uwagi na występujące na nim i niedające się usunąć silne zakłócenia z sieci telefonii komórkowej.

Wadliwość uchwał

W skargach do warszawskiego sądu administracyjnego Polskie Media zarzuciły wadliwość uchwał KRRiT, na których podstawie przewodnicząca podjęła decyzję. Zdaniem spółki, z uwagi na rezygnację członka KRRiT Wojciecha Dziomdziory rada obradowała w niezgodnym z u. o r.tv. składzie czteroosobowym. Ponadto zdaniem spółki u. o r.tv. nie określa trybu modyfikacji koncesji, a z tego wynika, że zastosowanie ma art. 155 k.p.a.

Skargi oddalone

WSA oddalił obie skargi. Sąd podkreślił, że art. 155 k.p.a. dopuszcza zmianę decyzji ostatecznej, w tym przypadku koncesyjnej, gdy nie sprzeciwiają się temu szczegółowe przepisy. Zdaniem sądu, takim szczegółowym przepisem jest art. 34 ust. 1a ustawy o radiofonii i telewizji. Przewiduje on, że zmiana koncesji w takim zakresie, jak częstotliwość, moc i lokalizacja stacji nadawczej może nastąpić po ogłoszeniu przewodniczącego KRRiT. Ponadto kanały, o które wnioskowała spółka, nie leżały już w dyspozycji organu.
Do zarzutu wadliwości uchwał Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji sąd nie odniósł się w ustnych motywach wyroku.
Sygn. akt VI SA/Wa 1873/07 i VI SA/Wa 2096/07