Spready: dowolność to nie wolność

25.07.2011, 12:35; Aktualizacja: 25.07.2011, 13:08

Ostatnio Ministerstwo Gospodarki podjęło próbę regulacji spreadów bankowych. Spread to różnica między kursem kupna i kursem sprzedaży danej waluty w tabeli walut banku. Problem dotyczy kursów, po których bank dokonuje wymiany walutowej w umowie z klientem (najczęściej chodzi o kredyty zaciągnięte w walutach obcych). Ta inicjatywa ustawodawcza wynika z przewidzianej umowami bankowymi dowolności w ustalaniu kursów.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Inne
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (4)

 • Andrzej(2011-07-25 13:43) Zgłoś naruszenie 00

  Rzadki przypadek klarownego wywodu na temat istoty prawa cywilnego. Szkoda, że pod wpływem lobby bankowego już nie tak jasne jest orzecznictwo. W przypadku umów terminowych istnieje różnica poglądów na możliwość jej wypowiedzenie, niektórzy autorzy dopuszczają taką możliwość z uzasadnionych przyczyn określonych w umowie. Niekiedy np. prawo telekomunikacyjne przewiduje taką możliwość wprost. Podzielam w pełni pogląd o konieczności jasnego uregulowania tych kwestii w kc. Nie odrzucam jednak regulacji incydentalnych takich jak w przypadku spreadów. Stawiałbym na wzrost świadomości sędziów co do nieuczciwego charakteru praktyk instytucji finansowych i zmianę orzecznictwa w tej materii.

  Odpowiedz
 • nastek(2011-07-25 14:23) Zgłoś naruszenie 00

  Proponuję zaskarżyć RPP, bo zmienia stopy procentowe i płacę coraz wyższe raty, to też niesprawiedliwe i powoduje, że nie ma równości wobec prawa.

  Odpowiedz
 • Mariusz Korpalski(2011-07-26 11:59) Zgłoś naruszenie 00

  Odniesienie do stóp procentowych RPP byłoby właśnie tym obiektywnym kryterium, którego w umowach bankowych brak. W problemie dowolności nie chodzi o to, że raty są za wysokie, ale że tylko od banku zależy, czy je podniesie proporcjonalnie do podwyżki stóp RPP czy więcej.

  Odpowiedz
 • jojomstop(2011-07-28 10:08) Zgłoś naruszenie 00

  Kurs waluty - bank ustala dowolnie...
  Wyliczamy kurs waluty dla kredytobiorcy-regulamin mówi że:

  § 2.
  1. Kursy kupna/sprzedaży walut publikowane w tabeli kursowej BRE Banku SA, stosowane do uruchomienia/spłaty/ przewalutowania kredytów i pożyczek waloryzowanych podawane sa do wiadomosci za posrednictwem:
  a. strony internetowej Banku,
  b. mLinii

  2. Wysokosc kursów kupna/sprzedaży walut obowiazujacych w danym dniu roboczym może ulegać zmianie. Decyzja o zmianie wysokosci kursów jak również o częstotliwości zmiany podejmowana jest samodzielnie przez Bank z uwzglednieniem czynników wymienionych w ust. 4.

  3. Wysokosc spreadu walutowego wystepującego dla poszczególnych walut wymienialnych publikowana jest w sposób opisany w ust. 1 podpkt. a.

  4. Kursy kupna/sprzedaży walut, jak również wysokość spreadu walutowego wyznaczane sa z uwzglednieniem poniższych czynników:
  a. bieżących notowań kursów wymiany walut na rynku miedzybankowym,
  b. podaży i popytu na waluty na rynku krajowym,
  c. różnicy stóp procentowych oraz stóp inflacji na rynku krajowym,
  d. płynnosci rynku walutowego,
  e. stanu bilansu płatniczego i handlowego.

  5. O zmianie zasad wyznaczania kursów kupna/sprzedaży walut oraz spreadu walutowego Bank powiadomi Kredytobiorce na pismie lub za pomoca elektronicznych nosników informacji, a w szczególnosci za posrednictwem strony internetowej mBanku.

  Czyli wszystko jasne: Kurs i spread jest określany przez bank jak i kiedy chce !!!
  Więc np.: budzisz się jutro a CHF jest 1000% droższy niż w kantorze - to teoretycznie może się zdażyć.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane