Komentarz redakcji: Cyrk wokół OFE

autor: Bartosz Marczuk10.12.2010, 03:00

Zamieszanie wokół OFE sięga zenitu. Od miesięcy niemal codziennie różni członkowie tego samego wszak rządu zgłaszają skrajne, wykluczające się propozycje: likwidujmy OFE, wstrzymujmy transfer, zamieńmy gotówkę na obligacje, tylko poprawmy sposób zarządzania. Teraz znów słychać, że członek rządu buduje koalicję przeciw OFE z ... opozycją. Bardziej przypomina to cyrk niż poważne rządzenie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (6)

  • Cyrk Panie Bartku(2010-12-10 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    W którym tresowane małpy to my.

    Ale pora już się pogodzić z tym, że nam nic do tego co wydumaja Politycy to mamy z pokorą przyjąć i cicho siedzieć.
    Poza tym wiekszośc już sie pogodziła z faktem że ma płacić duże składki, a otrzyma marną emeryturę lub nic.
    Chociaż skłaniam sie za kolejnościa owrotną - nic lub marna emeryturę.

    Poza tym cieszmy się. Nasze pieniądze zapewnią godną starość choć obecnemu pokoleniu.

    Odpowiedz
  • Samson III(2010-12-10 18:46) Zgłoś naruszenie 00

    Panie autorze. Ja już to powiedziałem, nic o nas bez nas.Ale to nie tylko OFE.Ministrowie nie rozróżniają pieniędzy publicznych od prywatnych, w negocjowaniu zadłużenia OFE z UE. Raz są to pieniądze prywatne (kiedy chodzi o to,żeby ludzie mieli zaufanie do OFE i wpłacali tam pieniądze) a innym razem to są pieniądze publiczne, bo, o zgrozo,wlicza się je, jak każde zadłużenie prywatne, w realnej walucie, do zadłużenia państwa ( i to tego, moim zdaniem najbardziej wymagalnego, wobec własnych obywateli).

    Z innej strony. Minister rolnictwa Pan Sawicki, oczywiście za wiedzą rządzących, ogłasza wszem i wobec, że będzie sprzedawał ziemię Skarbu Państwa, pomimo zastrzeżeń reprywatyzacyjnych.Jaka jest sprawa zawikłania prawnego tego problemu,to trzeba być w środku, żeby mieć jakąś orientację.Brak poszanowania ,świętego prawa własności,również spadkobierców.I również, jak wyżej, brak rozróżniania własności publicznej,
    ( w tym wypadku Skarbu Państwa) ,od prywatnej i ich nieuregulowanych roszczeń. To nie są standarty europejskie.I występuje to w tym samym krótkim czasie.

    Musimy tylko czekać,aż tą samą zasadę zastosuje się wobec np. niebieskookich, blondynów, czy posiadających karty rowerowe.

    BĄDZMY WOBEC SIEBIE SOLIDARNI. Inaczej nas poszatkują, jak warzywa na sałatkę.

    Odpowiedz
  • Dziadek Romek(2010-12-10 20:09) Zgłoś naruszenie 00

    Gorzka prawda ale prawda

    Kiedy w 1999 roku po prawie 40 latach pracy zostałem zwolniony wraz z grupą ponad 100 osób w ramach tak szumnie nazywanej restrukturyzacji zakładu jedno, co nam zaoferowano to 160 % zasiłku, czyli około 700 zł netto bez możliwości dorabiania?

    Rencista z załatwioną rentą mógł dorobić ja i tacy jak ja nie tak praktycznie wyglądała Buzkowa reforma emerytalna

    Jedni otrzymywali wysokie odprawy z Budżetu ja o swoje 2600 zł netto musiałem walczyć w sądzie.

    Na szczęście nadszedł rok 2007 dzięki ś. p. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu ówczesny Trybunał Konstytucyjny przedłużył możliwość przejścia na wcześniejsze emerytury o kolejny okres.

    Po łącznie prawie 46 latach tzw. okresów składkowych i nie składkowych dostaje netto 1850 zł emerytury i cieszę się życiem
    Współczuje tym, którzy mają podobną ilość lat pracy, ale mieli mniej szczęścia.

    Zawsze uważałem, że prawem do emerytury powinny być lata pracy a nie przywileje z tytułu wykonywanej pracy

    I na koniec nie życzę sobie, aby kto kolwiek opowiadał, że musi pracować na moją emeryturę.

    Przez prawie 39 lat tak jak większość pracowałem i płaciłem proporcjonalnie do swoich zarobków bardzo wysokie składki.
    A więc dziś tylko odcinam kupony od swoich pieniędzy.

    Czas najwyższy, aby politycy zaczęli odpowiadać personalnie za swoje decyzje przed wyborcami.

    Pozdrawiam Dziadek Romek

    Odpowiedz
  • zawiedziona(2011-01-03 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    10 lata temu z racji wieku dostałam uprawnienie, mogłam ale nie musiałam wejść w OFE. Zdecydowałam się, bo widziałam sens - miałam przed sobą 15 lat pracy.Teraz rząd robi głupców z całkiem sporej rzeszy rodaków, będących w analogicznej do mojej sytuacji.Wspaniałomyślnie zezwala na wpłacanie do OFE do 4% składki, tym samym uzurpujac sobie prawo do dysponowania prywatnymi pieniędzmi. Kto przy zdrowych zmysłach w to wejdzie?

    Odpowiedz
  • Bilobil(2011-01-04 21:48) Zgłoś naruszenie 00

    Lista lobbystów OFE:
    1. Michał Boni
    2. Leszek Balcerowicz
    3. Bartosz Marczuk

    Znalazł się Pan na podium, Panie redaktorze!

    Odpowiedz
  • Bilobil(2011-01-04 21:58) Zgłoś naruszenie 00

    Zawiedziona, to Pani będzie, jak Pani porówna swoją emeryturę, wyliczoną wg nowego systemu, (ta razem z OFE), z emeryturą, jaką by Pani dostała, gdyby się Pani do OFE nie zapisała. Do 31 grudnia miała Pani szansę wycofać się z OFE, przechodząc na emeryturę (bez zwalniania się z pracy). Teraz już chyba tej szansy Pani nie ma, ale radzę natychmiast udać się do ZUS-u i złożyć wniosek o emeryturę. Później mogą ją Pani zawiesić, przeliczyć, ale będzie ją Pani miała wyliczoną po staremu. Za kilka lat może to już być niemożliwe. Może Pani dostać połowę tego, co dostałaby Pani teraz.

    Odpowiedz