Bartosz Marczuk: Nasz PIT idzie na obsługę długu

autor: Bartosz Marczuk17.09.2010, 03:00; Aktualizacja: 17.09.2010, 11:45

Już w tym roku państwo będzie zadłużone na ponad połowę tego, co ma. Koszt obsługi tego długu pochłonie natomiast więcej, niż wynosi suma wszystkich wpłat z tytułu PIT. Innymi słowy, gdyby nie zadłużenie państwa, Polacy nie musieliby płacić podatku dochodowego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (9)

  • gsx(2010-09-17 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    Reformy sa potrzebne zeby dzialo sie lepiej w przyszlosci oraz zeby splacac dlugi.

    Odpowiedz
  • Panie Marszczuk --lepiej Pan wyjasnij dlaczego prz(2010-09-18 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    przy takim zadłużeniu Państwa Donald który zamiast głowy ma piłkę organizuje EURO 2012 i ile na ten cel nabrał pożyczek?
    Czy słyszał Pan gdziekolwiek od któregokolwiek dziennikarza - ILE TO NAS będzie kosztowało .?
    A może Pan poczyta co mówi w tym temacie Konstytucja RP w części dotyczącej: Kiedy należy Organizować REFERENDUM --przy zamierzeniu finansowego znacznego obciążenia Państwa - a czy organizacja EURO 2012 to nie jest znaczne obciążenie FINANSÓW Państwa?

    Odpowiedz
  • Zdrowy jak koń(2010-09-17 07:46) Zgłoś naruszenie 00

    Jak długo jeszcze będzie Pan pisał o darmowych lunchach i o rencistach "zdrowych, jak koń"?. Ta Pańska płyta już się zdarła! Pan nie wie chyba, jak trudno obecnie uzyskać rentę. Żyje Pan w jakimś wyimaginowanym świecie, pełnym prymitywnych uproszczeń.

    Odpowiedz
  • MK(2010-09-17 07:54) Zgłoś naruszenie 00

    Zmowa milczenia -tak można określić system emerytalny !
    Najgorszy i najgłupszy sposób jest mechanicze podnoszenie wieku emerytalnego ,co spowoduje pogłębienie się niesprawiedliwośći społecznej .
    Finasowa kalkulacja odebrała prawa do emerytury osobom z najdłuższymi stażami pracy 40-45 -lat ( To ich zachęca się do aktywnośći zawodowej !)
    Osobom przed 55-roku życia przy minimalnym stażu pracy, ustawodawcy pozostawili uprawnienia dodając pracę (jako zachętę do wcześniejszych emerytur ! ) Odebranie im prawa do pracy mogą zaskarżyć do TK !! Dziwne że nikt nie ośmielił się zaskarżyć przepisów emerytalnych do TK

    Odpowiedz
  • YYY(2010-09-17 08:19) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zwykle nie postrzega Pan problemu ludzi, którzy przepracowali 35/40 lat i nie mogą otrzymać emerytury!!! Czy Ci ludzie mają też darmowy lunch??? Jedyna sprawiedliwość - to emerytura za staż pracy.

    Odpowiedz
  • Grzegorz(2010-09-17 10:50) Zgłoś naruszenie 00

    Pisze pan głównie o systemie emerytalnym ,rencistach,że dostają grupy i renty ale przecież nie dał im świadczenia sołtys,tylko lekarz orzecznik wyznaczony przez ZUS,a może jak pan napisał,nie poszedł by na rente gdyby była sprawna służba zdrowia i zamiast czekać 1000 dni na zabieg wykonano bygo na cito.Dlaczego Pan to widzi w ten sposób,że to wina obywatela.
    Pisze Pan cały czas o przywilejach,ja też uważam,że nie powinno ich być ale dlaczego w tym kraju wszystkiemu winni są emeryci i renciści i tam widzimy oszczedności.
    Proszę zwrócić uwagę na lekarzy,urzedników,nauczycieli biorą emki i dalej pracują bez zwolnień.Jest ich ponad 50 tys.,to nie patologia,dajmy szanse młodym.Następna kwestia KLER rocznie nas kosztuje ponad 8 mld zł
    A jeśli już mówimy o religii, to porównajcie bogatą anglikańską GB z biedną katolicką Polską z której „katolicy” spieprzają dzwiami i oknami, porównajcie laicką Francję i katolicką Hiszpanię,laicko-luterańską Skandynawię i biedne Włochy.Porównajcie wreszcie protestancko – świeckie USA i katolicki ubogi Meksyk.Gdzie byście nie spojrzeli, to państwa opanowane przez Watykan tkwią w nędzy,korupcji i politycznej niemocy.
    Następna kwestia trzynastki,dowinasowania za wczasy,mundurówki w sferze budżetowej,czy tam pan nie widzi oszczędności?.
    I na koniec napiszę a dlaczego emeryci płacą podatki,przecież z ich składek potrącany był już podatek dochodowy,przecież emerytura to świadczenie społeczne wynikające z ilości wpłaconych składek.Emeryt powinien płacić tylko składkę zdrowotną a podatek dochodowy niech płacą ci co mają dochód z pracy a nie świadczenia społecznego.
    Panie Bartoszu taki Pan napisał przyzwoity artykuł o waloryzacji kwotowej a tu pan pojechał tak po emerytach,dlaczego?

    Odpowiedz
  • demiurg(2010-09-17 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    kompletne odwracanie kota ogonem przez autora - gdyby podatki z PIT nie szły na obsługę długu to przecież Państwo nie oddawałoby ich Polakom tylko np. rozwijało inwestycje lub remontowało przykładowe drogi. Proszę nie sugerować że płacimy podatki tylko na obsługę długu, płacimy je też np. na szpitale, szkoły, wojsko - a to że są przeznaczane na obsługę długu to co innego i oznacza że te instytucje maja mniej środków. Płakanie nad rozlanym mlekiem nic nie da - dług trzeba spłacić skoro się go posiada, i lepiej przedstawić skuteczne pomysły na poprawienie funkcjonowania Państwa a nie tylko krytykować marnowanie pieniędzy i to w sposób nic nowego nie wnoszący. O tym że są pieniądze marnowane wiemy wszyscy - kolejny tekst, który to powtórzy nic nie zmieni - to apropos pracy dziennikarza, który pisz e to samo co inni a nic to efektywnego nie wnosi do rozwiązania problemu

    Odpowiedz
  • Stanley(2010-09-19 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    Wstęp i przedstawione fakty oraz wnioski życia na kredyt są właściwe i ogólnie znane. Natomiast poszukiwanie wyjścia z ostatniego kroku nad przepaścią płytkie i krótkowzroczne. W pełni popieram mądre i pełne troski wnioski z przedstawionych komentarzy, obniżenia obciążeń rozpasanych służb mundurowych, pseudo oszczędności wydatków budżetowych, braku obiecanych reform, tolerowanie korupcji a w sumie nic nie robienie! Aby Polska rosła w siłę a urzędasom żyło się dosadniej! Ale od uczciwych emerytów to wara! /oprócz pracujących wyzyskiwaczy mundurowych!/. To sponiewierani emeryci są prawdziwi homo sapiens, którzy życie poświęcili pracując niejednokrotnie za marne grosze, grzebiąc teraz po śmietnikach! Ale ten pseudo demokratyczny rząd tego nie widzi. I to draństwo należy napiętnowac, aby nie obudzic się za póżno!

    Odpowiedz
  • EMERYTKA(2010-09-27 10:11) Zgłoś naruszenie 00

    PISZESZ PAN ŻE MAŁO PŁACIMY NA ZUS,A TU PRZY ZAROBKACH 2.000-ZŁ MIESIĘCZNIE PŁACIMY 7.144.80 Z TEGO PRACOWNIK 3.290.40 A PRACODAWCA 3.854.40 JEST TO FUNDUSZ EMERYTALNY ,RENTOWY,CHOROBOWY NA WYPŁATĘ ZWOLNIEŃ L4 A WYPADKOWY,A CZY KAŻDY GO WYKORZYSTUJE ,JA NP. WYKORZYSTUJE TYLKO EMERYTALNY,RENTOWY,CHOROBOWY,WYPADKOWY,NIE KORZYSTAŁAM, A ILU PRACOWNIKÓW UMIERA PRZED WIEKIEM EMERYTALNYM,WIĘC GDZIE SĄ TE PIENIĄDZE,UWAŻAM ŻE OD TYCH WPŁAT NA EMERYTURY POWINIEN BYĆ PROCENT - JAK W BANKU I KAŻDY ZE SWOICH PIENIĘDZY BY MIAŁ WYPŁACONĄ EMERYTURĘ,A NIE ,,SYN PRACUJE NA OJCA,,A OJCIEC PRACOWAŁ NA KOGO JAK ZUS JESZCZE NIE BYŁO.TO JEST OKRADANIE PRZEZ RZĄDY NIEUDOLNE LUDZI PRACY.A WŁAŚNIE PO CO EMERYT PŁACI PODATEK ABY MIĄŁ NIŻSZĄ EMERYTURE,ZA DUŻO W POLSCE JEST JUŻ TYCH PODATKÓW,ZA DUŻY CIĘŻAR OBYWATEL DZWIGA,A RZĄDY TO MARNOTRAWIĄ.

    Odpowiedz