Premier Rosji Władimir Putin ujawnił dziś, że na wstrzymaniu tranzytu gazu ziemnego do Unii Europejskiej przez terytorium Ukrainy rosyjski Gazprom stracił już 800 mln dolarów.

Putin zadeklarował też, że Rosja gotowa jest uczestniczyć w ewentualnej prywatyzacji systemu przesyłu gazu na Ukrainie, jednak preferowałaby powstanie międzynarodowego konsorcjum, które zarządzałoby tą infrastrukturą.

Szef rosyjskiego rządu mówił o tym w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ARD. Rozmowa ta ma być wyemitowana 14 stycznia, jednak agencja ITAR-TASS już dziś zrelacjonowała jej fragmenty.

Putin podkreślił, że Gazprom ponosi straty nie tylko wskutek niedostarczania swojego produktu do odbiorców. "Koncern był zmuszony wyłączyć z eksploatacji ponad 100 szybów. Wprawdzie bez niebezpieczeństwa konsekwencji technologicznych" - wyjaśnił rosyjski premier.

"Gazprom ponosi również koszty wizerunkowe"

Putin dodał, że Gazprom ponosi również "koszty wizerunkowe".

Premier Rosji oświadczył, że jego kraj może wziąć udział w prywatyzacji ukraińskiego systemu przesyłu gazu, jeśli władze w Kijowie zdecydują się na taki krok. "Jednak nasza propozycja sprowadza się do wzięcia tego systemu w długotrwałą dzierżawę, a sam system pozostałby własnością ukraińskiego państwa" - powiedział Putin.

Szef rosyjskiego rządu przypomniał, że Rosja i Niemcy kilka lat temu wspólnie złożyły Ukrainie taką propozycję i że została ona zaakceptowana przez ówczesne ukraińskie władze. "Podpisane zostało nawet wspólne memorandum" - zaznaczył Putin.

"Europa powinna dać Ukrainie sygnał, że powinna ona zachowywać się w sposób cywilizowany"

Premier Rosji wskazał także, iż Europa powinna dać Ukrainie jasny sygnał, że powinna ona zachowywać się w sposób cywilizowany. "Jest potrzebne, aby Europa dała jasny, zrozumiały sygnał - nie Rosji, mówiący o tym, że powinniśmy za bezcen sprzedawać swój towar, lecz Ukrainie, o tym, że powinna się zachowywać w sposób normalny, cywilizowany" - powiedział Putin.

Poradził też Unii Europejskiej, by udzieliła Ukrainie kredytu na uregulowanie zadłużenia wobec Gazpromu.

16 - 17 stycznia Putin złoży roboczą wizytę w Niemczech. Jednym z głównych tematów jego rozmów z niemiecką kanclerz Angelą Merkel będą dostawy gazu ziemnego z Rosji do Unii Europejskiej.