W ciągu ostatnich dwóch lat opłaty za wodę, odbiór ścieków i wywóz odpadów w największych polskich miastach wzrosły nawet o 30 proc. Najszybciej ceny rosły w Łodzi. Najdrożej jest w Poznaniu
O 30 proc. w ciągu dwóch ostatnich lat zdrożały w Łodzi woda, odprowadzanie ścieków i wywóz odpadów. Opłata za ciepło wzrosła o ponad 10 proc. Ceny usług komunalnych rosną tam wprawdzie najszybciej, ale – jak wynika z raportu Dziennika Gazety Prawnej – Łódź jest, podobnie jak przed dwoma laty, najtańszym pod tym względem spośród dziesięciu największych polskich miast.
Z danych zebranych przez DGP wynika, że we wszystkich miastach najbardziej w górę poszły ceny wody. W Katowicach, Łodzi i Gdańsku podwyżki w porównaniu z rokiem 2008 przekroczyły jedną czwartą.
Jak tłumaczy Antoni Tokarczuk, dyrektor Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, kluczowy wpływ na koszty mają inwestycje związane z wypełnianiem przez przedsiębiorstwa wodociągowe norm ekologicznych narzuconych przez Unię Europejską.
– Niższe ceny są tam, gdzie się nie inwestuje – mówi Antoni Tokarczuk.
– Tegoroczna podwyżka podyktowana jest realizacją największego w historii planu inwestycyjnego. W latach 2010–2014 MPWiK we Wrocławiu zamierza wydać 823,8 mln zł – tłumaczy Julia Wach z UM we Wrocławiu.
Wydatki na modernizację mają decydujące znaczenie w przypadku cen innych usług komunalnych.
– W tym roku, w ramach unijnego projektu Zintegrowany System Transportu Szynowego, zainwestujemy w 31 tramwajów. Do Regionalnego Programu Operacyjnego wystąpiliśmy też o dofinansowanie na kolejne tramwaje – mówi Julia Wach.
Dodaje, że tylko w 2009 roku miasto kupiło 33 autobusy. Była to ostatnia dostawa z wartego 100 mln zł kontraktu na 100 mercedesów citaro. Bilety komunikacji miejskiej we Wrocławiu są w tej chwili o 20 proc. droższe niż w 2008 roku.

Zobacz pełną treść: Ceny usług komunalnych w polskich miastach rosną w zawrotnym tempie

Najniższe ceny są we Wrocławiu i Łodzi, chociaż rosną najszybciej. Najdrożej nie jest już w Warszawie, lecz w Poznaniu. / ST