We wtorek w Świnoujściu rozpoczęło się betonowanie ścian zbiorników skroplonego gazu terminala LNG, do planowego jego uruchomienia zostało 1000 dni - podała budująca terminal spółka Polskie LNG.

Zbiorniki powstaną jeszcze w tym roku - będą miały cylindryczny kształt, wysokość 40 i średnicę 80 metrów - poinformowała PAP we wtorek Małgorzata Przedrzymirska z Polskiego LNG. Przypomniała, że przed dwoma miesiącami na placu budowy rozpoczęto betonowanie fundamentów.

Do wznoszenia ścian zbiorników w Świnoujściu wykorzystano metodę betonowania ciągłego za pomocą szalunku ślizgowego. Budowa trwa przez całą dobę. Ściany są też na bieżąco zbrojone. Szalunki, do których wlewany jest beton są unoszone hydraulicznie. Szalunki ślizgowe przyjechały do Świnoujścia z Austrii.

We wnętrzu betonowych zbiorników zostaną zainstalowane stalowe zbiorniki na skroplony gaz ziemny. Będzie on utrzymywany w temperaturze minus 162 stopni Celsjusza. Stalowe zbiorniki będą konstruowane na miejscu w Świnoujściu. Mają być wykonane ze stali kriogenicznej - materiału zachowującego właściwości mechaniczne w warunkach niskich temperatur - podała Przedrzymirska.

Po skropleniu gaz redukuje swą objętość ponad 600 razy i można go transportować w zbiornikach statków. W Świnoujściu będzie przeładowywany do powstających zbiorników i regazyfikowany przed wpuszczeniem go do krajowej sieci przesyłowej.