Cena wywoławcza nieruchomości, w tym mierzącego ponad 2 km długości budynku koszar i 55 hektarów gruntów, to 220 mln zł.Licytacja miała się odbyć 10 grudnia, ale do 3 grudnia nie wpłynęło żadne wadium.

"Planujemy następny przetarg na pierwszy kwartał 2009 roku, najbliższy możliwy termin to przełom lutego i marca" - powiedziała Golińska. Dodała, że losy przetargu zależą też od przyszłości Agencji Mienia Wojskowego, którą MON zamierza zlikwidować.

Rzeczniczka zaznaczyła, że AMW nie planuje znacznego obniżenia ceny, ponieważ obiekt jest jej wart, a na brak ofert wpłynęła niesprzyjająca sytuacja na rynku. AMW nie może też - jak sugerowali samorządowcy - przekazać gruntów gminie, by ta starała się o środki unijne na zagospodarowanie terenu. "Dopóki nieruchomości są w zasobie AMW, musimy starać się je sprzedać" - przypomniała.

Twierdza Modlin, położona 36 km na północny wschód od Warszawy, to dawny kompleks fortyfikacyjny z zewnętrznym i wewnętrznym pierścieniem umocnień i zabudowań. Wzniesione przez Napoleona i rozbudowywane przez władze carskie fortyfikacje należą do największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce.

Wystawione na sprzedaż obiekty podlegają ochronie konserwatorskiej. Jeżeli znajdzie się nabywca cytadeli, będzie musiał dbać o zabytkowe budynki i zieleń. Teren wokół cytadeli i część budynków muszą pozostać ogólnodostępne.