statystyki

Rzecznik przedsiębiorców: Silny i niepotrzebny

autor: Patryk Słowik23.11.2016, 07:27; Aktualizacja: 23.11.2016, 07:56
przedsiębiorca prawo

W czerwcu Sejm rozpatrywał projekt przewidujący powołanie rzecznika praw przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

Nowy organ chroniący prowadzących działalność gospodarczą zostanie wyposażony w potężne instrumentarium. Mimo to biznes uważa ten pomysł za kiepski.

W czerwcu Sejm rozpatrywał projekt przewidujący powołanie rzecznika praw przedsiębiorców. Z taką inicjatywą wyszli parlamentarzyści PSL. Skończyło się na odrzuceniu tej propozycji w pierwszym czytaniu. Prawo i Sprawiedliwość twierdziło, że kolejny rzecznik jest niepotrzebny, opozycja zaś – że konieczny. Teraz role się odwróciły (patrz infografika).

Rozległe uprawnienia

Ministerstwo Rozwoju stworzyło już projekt ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz rzeczniku przedsiębiorców. DGP poznał jego szczegóły. Resort stoi na stanowisku – wbrew czerwcowym deklaracjom – że instytucja stojąca na straży praw przedsiębiorców jest potrzebna. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że kompetencje, które mają być przyznane rzecznikowi, robią wrażenie. Przede wszystkim będzie on mógł wstrzymać dowolną kontrolę przeprowadzaną w firmie przez organ administracji, jeśli zaistnieje w jego odczuciu poważne podejrzenie, że urzędnicy naruszyli prawo. Przykładowo, jeśli u jednego przedsiębiorcy kontrola będzie trwała przez wiele miesięcy i wskazywała na nękanie prowadzącego biznes – rzecznik będzie mógł bez trudu mu pomóc.

Wśród innych uprawnień nowego strażnika praw znajdzie się też prerogatywa do wnioskowania do urzędów o wydanie objaśnień do najbardziej skomplikowanych przepisów. Organ do tego wezwany nie będzie mógł się od wniosku rzecznika uchylić.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane