statystyki

Rzecznik przedsiębiorców: Silny i niepotrzebny

autor: Patryk Słowik23.11.2016, 07:27; Aktualizacja: 23.11.2016, 07:56
przedsiębiorca prawo

W czerwcu Sejm rozpatrywał projekt przewidujący powołanie rzecznika praw przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

Nowy organ chroniący prowadzących działalność gospodarczą zostanie wyposażony w potężne instrumentarium. Mimo to biznes uważa ten pomysł za kiepski.

W czerwcu Sejm rozpatrywał projekt przewidujący powołanie rzecznika praw przedsiębiorców. Z taką inicjatywą wyszli parlamentarzyści PSL. Skończyło się na odrzuceniu tej propozycji w pierwszym czytaniu. Prawo i Sprawiedliwość twierdziło, że kolejny rzecznik jest niepotrzebny, opozycja zaś – że konieczny. Teraz role się odwróciły (patrz infografika).

Rozległe uprawnienia

Ministerstwo Rozwoju stworzyło już projekt ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz rzeczniku przedsiębiorców. DGP poznał jego szczegóły. Resort stoi na stanowisku – wbrew czerwcowym deklaracjom – że instytucja stojąca na straży praw przedsiębiorców jest potrzebna. Uczciwie trzeba jednak przyznać, że kompetencje, które mają być przyznane rzecznikowi, robią wrażenie. Przede wszystkim będzie on mógł wstrzymać dowolną kontrolę przeprowadzaną w firmie przez organ administracji, jeśli zaistnieje w jego odczuciu poważne podejrzenie, że urzędnicy naruszyli prawo. Przykładowo, jeśli u jednego przedsiębiorcy kontrola będzie trwała przez wiele miesięcy i wskazywała na nękanie prowadzącego biznes – rzecznik będzie mógł bez trudu mu pomóc.

Wśród innych uprawnień nowego strażnika praw znajdzie się też prerogatywa do wnioskowania do urzędów o wydanie objaśnień do najbardziej skomplikowanych przepisów. Organ do tego wezwany nie będzie mógł się od wniosku rzecznika uchylić.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane