Prezentacja „Konstytucji biznesu” przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego to najważniejsze wydarzenie drugiego dnia Kongresu 590, który odbywa się w podrzeszowskiej Jasionce. Ogłoszeniu pakietu rozwiązań ułatwiających prowadzenie firm przysłuchiwać się będzie prezydent Andrzej Duda.

Morawiecki zapowiadał, że „konstytucja dla biznesu ma (...) zmniejszyć obciążenia administracyjne, przyspieszyć procesy wydawania decyzji budowlanych, środowiskowych, żeby polscy przedsiębiorcy mogli rzeczywiście więcej inwestować".

W piątek zaplanowany jest również m.in. panel poświęcony współpracy polskiego biznesu w kraju i na emigracji, a także temu, w jaki sposób przyciągnąć polonijny kapitał, technologie i produkty do Polski.

W czwartek, pierwszego dnia kongresu, wystąpili m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

Prezydent mówił m.in., że „tylko przez budowę sprawnej, konkurencyjnej, innowacyjnej, ale i etycznej gospodarki jesteśmy w stanie zbudować potencjał, który przełoży się na życie każdego Polaka”.

Natomiast premier Beata Szydło w swoim wystąpieniu podkreśliła, że przez ostatni rok jej rząd „poczynił już kroki, aby uwalniać kreatywność, tę energię, przedsiębiorczość Polaków”.

W czwartek prelekcję wygłosił również prezes NBP Adam Glapiński. Jak przekonywał, nie da się budować silnej gospodarki bez przedsiębiorców i polskiego, własnego kapitału. Życzył też wicepremierowi Morawieckiemu tego, by dołączył do grona "wspaniałych polskich strategów gospodarczych", jak Eugeniusz Kwiatkowski.

Innym prelegentem podczas pierwszego dnia Kongresu był wokalista zespołu Iron Maiden i właściciel firmy zajmującej się serwisowaniem samolotów pasażerskich Bruce Dickinson.

W czwartek wieczorem Andrzej Duda przyznał sześciu firmom Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Nagrodą indywidualną za szczególne zasługi dla polskiej przedsiębiorczości wyróżnił prof. Janusza Filipiaka, założyciela firmy Comarch.

Do Jasionki, oprócz najważniejszych przedstawicieli władz, przyjechali również reprezentanci największych polskich i zagranicznych firm, m.in.: PKO BP, PZU, PGNiG, Asseco, CD Projekt, Google, Inglot, Intel, Orange, Pratt & Whitney.

W zamierzeniu organizatorów celem kongresu jest wymiana idei i doświadczeń przedstawicieli środowisk, które mają wpływ na rozwój gospodarki i przedsiębiorczości.

Kongres swoją nazwę wziął od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary wytwarzane lub dystrybuowane przez polskie firmy. Jego głównym organizatorem jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, b. prezesa NBP, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Partnerem imprezy jest woj. podkarpackie.

Honorowym patronem kongresu jest prezydent Andrzej Duda. Patronat medialny objęła Polska Agencja Prasowa.