Europejczycy wierzą, że USA będą nadal inwestować we współpracę ze swymi przyjaciółmi i sojusznikami - napisali do prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Liderzy instytucji unijnych w wystosowanym do Trumpa liście pogratulowali mu zwycięstwa w wyborach prezydenckich w USA, wskazując jednocześnie na konieczność wzmocnienia relacji transatlantyckich.

"Europejczycy ufają, że USA, których demokratyczne ideały, od zawsze światło nadziei na całym świecie, będą nadal inwestować we współpracę z przyjaciółmi i sojusznikami, by pomagać naszym obywatelom i ludziom na całym świecie w osiąganiu coraz większego bezpieczeństwa i dostatku" - napisali Juncker i Tusk.

Reklama

Jak podkreślili, obecnie wzmocnienie stosunków transatlantyckich jest ważniejsze niż kiedykolwiek. Tylko ścisła współpraca UE i USA może przynieść postęp w mierzeniu się z bezprecedensowymi wyzwaniami takimi jak dżihadystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie (IS), zagrożenie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, zmiany klimatyczne i migracja.

Szefowie Rady Europejskiej i KE zaznaczyli w tym kontekście, że strategiczne partnerstwo unijno-amerykańskie obejmuje wiele dziedzin i opiera się na ścisłej współpracy. "Od wspólnych wysiłków na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i walki z globalnym ociepleniem, poprzez współpracę w mierzeniu się z zagrożeniami dla bezpieczeństwa wschodnich i południowych sąsiadów Europy, po Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP), nie możemy szczędzić wysiłków, by zapewnić, że łączące nas więzi pozostaną silne i trwałe" - napisali Tusk i Juncker.

Wskazali, że strategiczne partnerstwo pomiędzy UE i USA opiera się na podzielanych przez obie strony wartościach: wolności, poszanowaniu praw człowieka, demokracji i wierze w gospodarkę rynkową. "Przez lata UE i USA pracowały razem dla zapewnienia pokoju i dobrobytu naszym obywatelom i ludziom na całym świecie" - oświadczyli Tusk i Juncker.

Szefowie Komisji i Rady Europejskiej zaprosili Trumpa do odwiedzenia Europy w najbliższym dogodnym dla niego terminie w celu omówienia relacji UE-USA w najbliższych czterech latach podczas unijno-amerykańskiego szczytu.