Donald Trump może nie przedłużyć kadencji prezes Fed Janet Yellen oraz wprowadzić zmiany w polityce handlowej USA - oceniają analitycy. Dodają jednak, iż w krótkim terminie jego wygrana nie wpłynie na wzrost gospodarczy w Stanach Zjednoczonych.

WYNIK WYBORÓW W USA BEZ WPŁYWU NA GOSPODARKA USA W KRÓTKIM TERMINIE - DANSKE BANK

"W krótkim terminie nie oczekujemy, iż na wzrost gospodarczy w USA wpływ będzie miała obniżona niepewność w wyniku wygranej Trumpa. Oczekujemy, że gospodarka USA będzie rosnąć w tempie ok. 2 proc." - ocenili ekonomiści Danske Bank.

Ich zdaniem, w średnim oraz długim terminie niepewność w gospodarce USA wzrośnie, a negatywne efekty wzrostu protekcjonizmu i zacieśnienie polityki imigracyjnej będą dominować nad pozytywnymi efektami zmniejszenia regulacji, niższych podatków i wzrostu wydatków na infrastrukturę.

Danske oczekuje zmiany na stanowisku prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej po wygranej Trumpa.

"Oczekujemy, iż Trump zmieni Janet Yellen na stanowisku prezesa Fed w 2018 r. (po upływie jej pierwszej kadencji - PAP). Byłoby to z historycznego punktu widzenia niezwykłe. Ciągle oczekujemy, iż Fed podwyższy stopy na grudniowym posiedzeniu. Spodziewamy się również, że rynki finansowe dojdą do siebie przed grudniowym posiedzeniem Fed, a w krótkim terminie wybory w USA nie będą miały wpływu na wskaźniki zaufania. Naszym zdaniem Fed podniesie stopy procentowe dwukrotnie w 2017 r. - w czerwcu i grudniu, by przeciwdziałać stymulusowi fiskalnemu w 2018 r." - napisano w środowym raporcie.

ZACIEŚNIENIE POLITYKI HANDLOWEJ PO WYBORACH W USA - CAP ECO

"Oczekujemy, iż Trump zacznie określać Chiny jako kraj, który manipuluje swoją walutą oraz że wniesie on do WTO liczne sprawy przeciwko Chinom. Kwestie taryf są następne w kolejce, ale nie będą pierwszym obiektem zainteresowania nowej administracji. Cokolwiek się jednak stanie umowy TPP oraz TIPP +są martwe+" - ocenili w środowym raporcie analitycy Capital Economics.

Ich zdaniem, mimo iż Trump postulował w trakcie kampanii renegocjację umowy NAFTA, to nawet po zdobyciu przez Republikanów większości w Senacie i Izbie Reprezentantów ciężko jest na tę chwilę określić, jak rewizja NAFTA miałaby wyglądać. Dodali, iż prezydent USA posiada prerogatywę jednostronnego wycofania kraju z NAFTA i należy obserwować tę kwestę w najbliższych tygodniach.

ZWYCIĘSTWO TRUMPA NIEJEDNOZNACZNE DLA GOSPODARKI USA W ŚREDNIM TERMINIE - DEUTSCHE BANK

"Łatwo powiedzieć, że zwycięstwo Trumpa jest istotnym negatywnym czynnikiem dla gospodarki światowej (...) jednak ostateczna wygrana Trumpa zwiększy prawdopodobieństwo zarówno negatywnych, jak i pozytywnych prognoz dla gospodarki USA. Geopolityczne konsekwencje decyzji Amerykanów są trudne do wyobrażenia w chwili obecnej" - ocenili analitycy Deutsche Bank.

"Emerging markets wyglądają na narażone na ryzyko, gdyż interesy USA będą w tej chwili dominujące. Umowy handlowe mogą zostać zerwane. Co ciekawe, Trump w trakcie kampanii powiedział, że umowa handlowa z Wlk. Brytanią będzie priorytetowa" - dodali. (PAP)