statystyki

Kary za nieaktualne kody PKD

autor: Aleksander Dziadosz, Aleksander Giehsmann08.11.2016, 09:15; Aktualizacja: 08.11.2016, 09:51
Pomimo znacznego upływu czasu nie wszystkie spółki dokonały zmian PKD w rejestrze przedsiębiorców.

Pomimo znacznego upływu czasu nie wszystkie spółki dokonały zmian PKD w rejestrze przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

Pomimo że od wprowadzenia zmian w Polskiej Klasyfikacji Działalności minęło kilka lat, nie wszystkie spółki poprawiły w rejestrach stare oznaczenia na nowe. Teraz sądy zaczęły porządkować tę kwestię.

W 2007 r. zmienione zostały oznaczenia Polskiej Klasyfikacji Działalności. Stare oznaczenia miały pozostać w obrocie do 31 grudnia 2009 r. Choć po tej dacie przedsiębiorcy mieli już używać wyłącznie nowych PKD, to nie wszyscy zastosowali się do tego wymogu. Dopiero teraz sądy rejestrowe zaczęły zaś coraz częściej wszczynać postępowania mające na celu przymusić spółki do zmiany oznaczeń PKD w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Zmiana oznaczeń

Od 1 stycznia 2008 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności obowiązuje nowa klasyfikacja działalności gospodarczej, tzw. PKD 2007. Nowe oznaczenia miały sukcesywnie zastąpić te z 2004 r. Na podmioty, które już funkcjonowały w obrocie i używały PKD z 2004 r. – ustawodawca nałożył obowiązek zmiany oznaczeń do 31 grudnia 2009 r. Od 1 stycznia 2010 r. w statystyce, ewidencji, dokumentacji, rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacji administracji publicznej obowiązywać miało wyłącznie PKD 2007.

Pomimo znacznego upływu czasu nie wszystkie spółki dokonały zmian PKD w rejestrze przedsiębiorców. Jednym z powodów, dla którego tak się nie stało, jest nieprecyzyjność zapisów rozporządzenia dotyczącego PKD 2007, które nie rozstrzygnęło wprost, czy obowiązek aktualizacji dotyczy także oznaczeń PKD w opisach przedmiotu działalności wpisanych do rejestru spółek. O ile o obowiązku aktualizacji oznaczeń PKD w urzędzie statystycznym rozporządzenie stanowiło wprost, o tyle w przypadku KRS nie określono, czy oraz w jakim trybie spółki powinny zaktualizować przedmiot działalności ujawniony w rejestrze. Ustawodawca ograniczył się wyłącznie do nieostrego stwierdzenia, że rozporządzenie wprowadza się także do stosowania w urzędowych rejestrach. Ze względu na to wiele podmiotów, nie będąc świadomymi ciążącego na nich obowiązku ani nie dostrzegając praktycznej potrzeby, zaniechała aktualizacji wpisów i wciąż posługuje się w rejestrze oznaczeniami PKD z 2004 r.

Obowiązki podmiotów wpisanych do KRS


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane