Decyzję o obniżce cen transmisji danych ogłosili operatorzy zrzeszeni w Mobile Chellengers. Członkami tej organizacji są polski P4, holenderski KPN, belgijski Base, niemiecki E-Plus oraz sieci w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Austrii, Szwecji i Danii z należącej do Hutchisona 3 Group. Jak zapewniają, obniżka cen hurtowych przełoży się na zmniejszenie cen detalicznych roamingowej transmisji danych. W Europie wynosi ona średnio 5,24 euro za 1 MB przesłanych danych, przy czym klienci polskich sieci płacą najwięcej - średnio niemal 11 euro za 1 MB.

- Przejrzysta cena hurtowa umożliwi wprowadzenie konkurencyjnej i bardzo przyjaznej oferty dla klientów z całej Europy - zapewnia Christian Salbaing, szef Hutchison 3G Europe.

Mobile Chellengers mają nadzieję, że ich decyzja sprowokuje innych do obniżenia hurtowych stawek za transmisję danych w roamingu w Europie do najwyżej 25 eurocentów za 1 MB. Na obniżenie cen detalicznych transmisji danych, a także SMS i MMS w roamingu naciska Komisja Europejska. KE zapowiada, że do końca roku podejmie decyzje w tej sprawie.

- Mam nadzieję, że pozostali czołowi europejscy gracze dołączą do grupy sprzyjającej tym działaniom, tak aby wszyscy użytkownicy w Europie mogli korzystać z dostępu do mobilnego internetu bez przekonania, że są okradani - mówi Chris Bannister, szef P4, operatora sieci Play.

Według brytyjskich mediów, podobną inicjatywę chce ogłosić T-Mobile (działa m.in. w Czechach, Holandii, Niemczech, Słowacji, Wielkiej Brytanii i na Węgrzech) we współpracy z innymi europejskimi operatorami. Ma to zrobić w przyszłym tygodniu w Barcelonie, podczas World Mobile Congress.

11 euro za 1 MB transmitowanych danych płacą klienci polskich operatorów

Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl