W najbliższy wtorek mPay, należąca do notowanej na giełdzie spółki ATM firma zajmująca się technologiami mobilnych płatności, poinformuje oficjalnie o rozpoczęciu testów. Samochód będzie musiał być oznaczony specjalną nalepką (będzie można kupić ją w kiosku), która umożliwi straży miejskiej sprawdzanie, czy pobierana jest opłata za parkowanie. Konieczna też będzie rejestracja w systemie parkowania, czyli przypisanie numeru naklejki do numeru rejestracyjnego samochodu i konta w systemie mPay.

Najpierw usługa będzie dostępna dla klientów Polkomtela i mBank Mobile, a w kilka dni później także dla osób korzystających z usług sieci Play.

Samo płacenie ma być bardzo proste: po połączeniu z bezpłatnym numerem rozpoczyna się naliczanie opłaty, a ponowne połączenie z tym numerem kończy je. Kwota pobierana jest z konta klienta w systemie mPay.

Konto mPay działa obecnie na zasadzie przedpłaconej: trzeba je zasilić z konta bankowego lub karty kredytowej, ale jeszcze w tym roku ma ono zostać powiązane z kontem bankowym użytkownika.

Warszawskie testy planowane są na trzy miesiące z możliwością przedłużenia, jeśli władze stolicy zdecydują się na jego wdrożenie. Z informacji GP wynika, że mPay negocjuje umowy na tę usługę w innych miastach.

TOMASZ ŚWIDEREK

tomasz.swiderek@infor.pl