plac Europejski

plac Europejski

źródło: Inne

Warsaw Spire wykreował nową prestiżową lokalizację dla najbardziej wymagających najemców przestrzeni biurowej.
- Kiedy rozpoczynaliśmy pracę nad projektem Warsaw Spire, wielu nie wierzyło, że tej skali inwestycja może w ogóle powstać, a jeszcze mniej osób uważało, że może odnieść rynkowy sukces. My jednak udowodniliśmy, że jesteśmy nie tylko wizjonerami, ale skutecznymi kreatorami – stworzyliśmy najbardziej spektakularny projekt biurowy w Polsce, który odniósł niebywały sukces komercyjny – mówi Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco CEE.
W wizję i doświadczenie Ghelamco Poland uwierzyły też banki, które przyznały projektowi rekordowe w historii polskiego rynku nieruchomości finansowanie w wysokości 904 mln zł. Jeszcze na kilka miesięcy przed oddaniem budynku do użytku, poziom komercjalizacji powierzchni biurowych w Warsaw Spire osiągnął poziom 85 proc. Dziś to już ponad 90 proc., a kolejne umowy wynajmu są w trakcie negocjacji. Obecnie w Warsaw Spire swoje siedziby mają firmy i instytucje, w których pracuje blisko 8 000 osób.

Warsaw Spire

Warsaw Spire

źródło: Inne

Inwestycja Warsaw Spire to rekordzista w wielu kategoriach. Ze swoją wysokością 220 m. i 49. kondygnacjami oraz powierzchnią 109 000 mkw. jest największym i najwyższym biurowcem w Polsce. Widoczny z wielu miejsc Warszawy, wyznacza nowe biznesowe centrum miasta. Nie powstałoby ono w tym miejscu, gdyby nie konsekwentnie realizowana przez inwestora projektu strategia. Jeszcze w ubiegłej dekadzie Ghelamco zaczęło wznosić w tym rejonie swoje projekty biurowe, których ukoronowaniem stał się oddany do użytku w maju tego roku Warsaw Spire.
Warsaw Spire jest przykładem zrównoważonego budownictwa, a dzięki zastosowaniu szeregu nowatorskich rozwiązań jest przyjazny dla środowiska naturalnego. We wszystkich trzech obiektach kompleksu zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, czyniące z niego ekologiczne, bezpieczne i wygodne miejsce do pracy. Projekt otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM na bardzo wysokim poziomie Excellent, a także certyfikat poświadczający wykorzystanie energii odnawialnej przyznany przez STX Services.
Warsaw Spire to nie tylko biura. Wraz z biurowcem powstała wartościowa i atrakcyjna tkanka miejska. Zamknięty przez dziesięciolecia kwartał pomiędzy ulicami Towarową, Grzybowską, Wronią i Łucką stał się otwartą przestrzenią dla wszystkich mieszkańców. W jego centrum, jako integralna część projektu, powstał plac Europejski – pierwszy tej skali plac miejski w Warszawie, spójnie zaprojektowany i zrealizowany przez dewelopera na prywatnej działce. W postindustrialnej przestrzeni powstała wysokiej jakości przestrzeń publiczna z fontannami i zielenią, którą pokochali warszawiacy i turyści. Można tu spotkać mieszkańców wypoczywających na rozłożonych leżakach, dzieci pluskające się w fontannach oraz grupy rodzin i znajomych, którzy wykonują sobie pamiątkowe zdjęcia na tle Warsaw Spire.
W przeciwieństwie do większości placów w Warszawie, na których królują samochody, plac Europejski został stworzony z myślą o pieszych. Nad jego projektem pracowali znakomici fachowcy – inwestor powierzył to zadanie światowej sławy belgijskiej pracowni Wirtz International Landscape Architects, która ma w swoim portfolio m.in. ogrody Pałacu Elizejskiego, Jardin du Carrousel w Ogrodach Tuileries w Paryżu, czy Jubilee Park w Londynie. Na obszarze 1,5 ha stworzyli oni prawdziwe dzieło architektury krajobrazu, którego kunszt dostrzega się zarówno stojąc na placu, jak i z wysokich pięter wieżowca Warsaw Spire, skąd doskonale widać misternie ułożoną kompozycję granitowych posadzek, fontann i zieleni.

Art Walk

Art Walk

źródło: Inne

Po północnej stronie placu powstał Art Walk – specjalnie zaprojektowana nowoczesna galeria wystawowa, dzięki której pracownicy kompleksu i mieszkańcy mogą obcować ze sztuką o każdej porze dnia. Tuż obok, na ścianach kamienic przy ul. Grzybowskiej, znajdują się dwa murale światowej sławy artystów – Rafała Olbińskiego i Francois Schuiten'a. Wielkomiejski charakter miejsca dopełniają znakomite restauracje i kawiarnie zlokalizowane w budynkach kompleksu i dwóch pawilonach we wschodniej części placu.
Na placu Europejskim odnajdują się nie tylko miłośnicy wielkiego miasta, ale także natury: można tu zobaczyć okazy rzadkich drzew, takich jak chińskie metasekwoje, cyprysiki błotne i glediczie trójcierniowe. Codziennie, wśród 14 tysięcy roślin i 160 drzew, wolne chwile spędzają tu mieszkańcy Warszawy i pracownicy pobliskich biurowców.