Czy Bruksela zabije polską chemię? Zamach na Azoty to jednocześnie przysługa dla Rosji

autor: Jakub Kapiszewski, Tomasz Jóźwiak19.10.2016, 07:35; Aktualizacja: 19.10.2016, 08:36
W Brukseli i Strasburgu rusza rozgrywka, w której stawką jest przyszłość polskiej branży chemicznej.

W Brukseli i Strasburgu rusza rozgrywka, w której stawką jest przyszłość polskiej branży chemicznej.źródło: ShutterStock

W Brukseli i Strasburgu rusza rozgrywka, w której stawką jest przyszłość polskiej branży chemicznej. Propozycję rozporządzenia, które ma uregulować zawartość kadmu w nawozach fosforowych, Komisja Europejska zaprezentowała w marcu. Teraz zajmą się nią Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej, czyli organ, w którym zasiadają przedstawiciele rządów państw członkowskich. Negocjacyjna gra nad ostatecznym kształtem rozporządzenia właśnie się rozpoczyna.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (4)

 • przeczytalem i wiem(2016-10-19 13:08) Zgłoś naruszenie 41

  Kadm jest pierwiastkiem niezwykle toksycznym (wielokrotnie bardziej niż arsen). Uszkadza nerki – niszczy kłębuszki i kanaliki nerkowe, powoduje anemię, choroby kostne (osteoporozę), zaburzenia powonienia, białkomocz. Zmniejsza wydzielanie insuliny, zwiększa utlenianie lipidów (co prowadzi do zwiększonego wytwarzania wolnych rodników). Oddziałuje też niekorzystnie na układ krążenia. Kadm odkłada się również w łożysku matek palących w czasie ciąży lub w inny sposób narażonych na wyższe stężenia tego metalu. Może on zmieniać funkcję i strukturę łożyska zaburzając rozwój płodu. Podawanie związków kadmu ciężarnym samicom szczurów powodowało ciężkie wady u potomstwa, takie jak brak oczu, wodogłowie, przepuklinę mózgową, brak kości śródstopia. Stwierdzono również u szczurów rakotwórcze działanie kadmu.

  Odpowiedz
 • ERT(2016-10-19 22:49) Zgłoś naruszenie 13

  ..."czy Bruksela zabije..."...oczywiście. i to jest wiadome już od roku 1989; państwa postsocjalistyczne miały być wschodzącymi RYNKAMI a nie PARTNERAMI w wymianie gospodarczej...za wyjątkiem surowców, naturalnie...to jest tolerowane.

  Odpowiedz
 • suwerenem w Polsce dalej jest naród nie bruksela(2016-10-20 07:44) Zgłoś naruszenie 01

  Tak się zastanawiam co my mamy z tej UE? I nie przychodzi mi do głowy żadna korzyść. Niemal na następny dzień po wejściu do tej organizacji podniesiono ceny towarów, żeby Polska nie była konkurencyjna dla innych państw. Zarobki zostawiono na tym samym żenująco niskim poziomie. Wydrenowano nas z jedynego kapitału, który mieliśmy - czyli ludzi. Zwolennicy UE wmawiają nam, że nie mamy już suwerenności, że bruksela decyduje zamiast Polaków. Demokracja - to coś co próżno by szukać w UE. Teraz jeszcze rozwalą nam przemysł. Oczywiście za zachodnią granicą tego nie robią. Tam nawet stocznie potrafili dotować i UE wtedy nie było.

  Odpowiedz
 • XYZ(2016-10-20 07:57) Zgłoś naruszenie 01

  To za czasów komuny byliśmy podporządkowani ZSSR, a teraz jesteśmy wolni i suwerenni. Tak mówią styropianowcy, którzy o tą wolność walczyli. No i wywalczyli. Tym co Polsęe sprzedali budują pomniki i ich imieniem nazywają ulice. Kiedy ten naród to zrozumie?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane