"Po przeanalizowaniu ofert innych banków w zakresie udzielania kredytów hipotecznych, zarząd ING Banku Śląskiego podjął decyzję o wstrzymaniu sprzedaży kredytów hipotecznych indeksowanych kursem franka szwajcarskiego. Powodem tego kroku jest sytuacja na rynkach finansowych, w tym wahania kursów oraz trudny do przewidzenia trend zmiany w najbliższym czasie. Tym samym bank skoncentruje się na sprzedaży kredytów w złotych" - powiedział rzecznik prasowy ING BSK Piotr Utrata, cytowany w komunikacie.

Bank zapewnił jednocześnie, że wnioski o udzielenie kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich złożone i wprowadzone do systemu do 2 grudnia 2008 r. zostaną rozpatrzone na dotychczasowych zasadach. Natomiast bank nadal będzie udzielał kredytów hipotecznych w zł nawet na okres 40 lat. W październiku ING Bank Śląski obniżył wskaźnik LTV (loan to value) dla kredytów we frankach do 90% ze 100%.

Bank Millennium wycofał kredyty i pożyczki hipoteczne indeksowane kursem waluty obcej

W listopadzie również Bank Millennium podjął decyzję o wycofaniu od 1 grudnia kredytów i pożyczek hipotecznych indeksowanych kursem waluty obcej, w tym we frankach szwajcarskich (CHF). W październiku Millennium obniżyło wskaźnik LTV do 65% dla kredytów zaciąganych we frankach szwajcarskich i do 80% dla kredytów w złotych.

Narastająco w I - III kw. 2008 roku ING Bank Śląski miał 574,36 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 533,24 mln zł zysku rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym, narastająco w I - III kw. 2008 roku bank miał 603,90 mln zł zysku netto wobec 530,76 mln zł zysku rok wcześniej.