"W związku z międzynarodowym kryzysem finansowym rząd zakłada obniżenie wzrostu PKB w 2009 r. do 3,7%. Dochody budżetu państwa, z powodu obniżenia prognozy wpływów z podatku od towarów i usług zmniejszą się o 1.710 mln zł. O taką samą kwotę zaplanowano zmniejszenie wydatków budżetowych. Oznacza to, że deficyt pozostanie na niezmienionym poziomie" - podano w komunikacie CIR.

Centrum informuje także, że zaproponowano zwiększenie limitu przeznaczonego na gwarancje udzielane bankom przez Skarb Państwa do 40 mld zł. Przewidziano także zwiększenie limitu kredytów i pożyczek udzielanych na podstawie umów międzynarodowych rządom innych państw do 2 mld zł.

Rząd przyjął "Plan stabilności i rozwoju"

"Ponadto, w ramach działań antykryzysowych proponuje się utworzenie nowej rezerwy celowej w budżecie na 2009 r. - Rezerwy solidarności społecznej. Będzie ona wynosiła 1.140 mln zł. Rezerwa zostanie sfinansowana poprzez podwyższenie stawek akcyzy na napoje alkoholowe (alkohol etylowy wzrost o 9,0%, piwo - 13,6%, wino - 16,5%) oraz na samochody osobowe o pojemności silnika powyżej 2.000 cm³ - w tym przypadku akcyza wzrośnie do 18,6% podstawy opodatkowania" - czytamy w komunikacie.

W niedzielę minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział obniżenie prognozy wzrostu gospodarczego w budżecie na 2009 r. z 4,8% do 3,7%. Natomiast premier Donald Tusk ogłosił wprowadzenie "Planu stabilności i rozwoju", którego celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki wobec światowego kryzysu finansowego. Dokument - dziś przyjęty w całości przez rząd - przedstawia planowane działania antykryzysowe, które spowodują zastrzyk finansowy dla polskiej gospodarki w kwocie 91,3 mld zł.