statystyki

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii za odpowiedź na pytanie, ile powinien zarabiać prezes

autor: Tomasz Jóźwik11.10.2016, 07:37; Aktualizacja: 11.10.2016, 08:27
Dzięki noblistom wiemy, jak sprawiedliwie skonstruować umowę menedżerską.

Dzięki noblistom wiemy, jak sprawiedliwie skonstruować umowę menedżerską.źródło: ShutterStock

Brytyjczyk Oliver Hart i Fin Bengt Holmström otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii za wkład w rozwój teorii kontraktu. Dzięki noblistom wiemy, jak sprawiedliwie skonstruować umowę menedżerską.

Według przyznającej nagrody Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk tegoroczni nobliści stworzyli teoretyczne narzędzia przydatne w zrozumieniu zasad tworzenia kontraktów i uniknięcia pułapek w ich konstruowaniu. Rozwiązania stworzone przez Harta i Holmströma mają szerokie zastosowanie – od regulowania relacji w firmach do prawa konstytucyjnego. Nie odnoszą się tylko do warunków finansowych kontraktów, ale także do podziału uprawnień kontrolnych, praw własności i uprawnień decyzyjnych między stronami umów.

Co to znaczy w praktyce? W latach 70. Holmström nakreślił zasady mówiące, w jaki sposób właściciele powinni konstruować kontrakty z wynajmowanymi przez firmę menedżerami. Jednym z pomysłów Holmströma było wprowadzenie zachowania kursu akcji na giełdzie jako jednego z czynników oceny jakości pracy prezesa. Przy czym w modelu zaproponowanym przez Fina liczyła się zmiana notowań odniesiona do zachowania akcji konkurencyjnych firm. W ten sposób Holmström ograniczył wpływ na ocenę pracy menedżera – i tym samym jego wynagrodzenia – czynników zewnętrznych. Takich jak na przykład ceny surowców, mających ogromne znaczenie choćby dla firm surowcowych. Możemy to obserwować także na warszawskiej giełdzie, na przykładzie akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, której kurs wzrósł od początku roku ponad 400 proc., ze względu na wzrost cen węgla. Spółka znacznie też poprawiła w stosunku do zeszłego roku wyniki finansowe (choć w pierwszym półroczu zanotowała stratę). Gdyby kontrakt prezesa firmy skonstruowany był zgodnie z zasadami Holmströma, nie mógłby on liczyć na dodatkowe wynagrodzenie z tego tytułu (w polskich warunkach ograniczeniem dla zarobków Tomasza Gawlika będzie ustawa kominowa, która wyznacza zasady wynagrodzeń menedżerów spółek z udziałem Skarbu Państwa).


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane