Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Wykonawcy zamówień najczęściej nie mogą sobie pozwolić na kredytowanie podmiotów leczniczych przez kilka miesięcy. Aby móc wziąć udział w postępowaniu, nawiązują więc współpracę z partnerami finansowymi.
Podmioty lecznicze z zasady zastrzegają sobie odległe terminy płatności za usługi i zamawiane towary bądź rozkładają zapłatę wynagrodzenia na raty. Wymagają więc od wykonawców świadczenia na ich rzecz usługi finansowej w postaci kredytu kupieckiego, choć usługa finansowa nie figuruje w opisie przedmiotu zamówienia. Tymczasem wykonawcy – dostawcy towarów lub usług dla szpitali – nie są instytucjami finansowymi i często nie posiadają wolnych środków, które pozwoliłyby finansować świadczenia na rzecz tych podmiotów leczniczych w oczekiwaniu na zapłatę za już wykonane części dostawy. W takim przypadku, aby wziąć udział w danym postępowaniu i zagwarantować właściwe wykonanie zamówienia, niezbędne jest zawiązanie konsorcjum z instytucją finansową i wykorzystanie jej potencjału finansowego.
Dzięki temu wykonawca spełnia wszystkie warunki udziału w postępowaniu.
Takie rozwiązanie jest oczywiście zgodne z prawem. Podmioty lecznicze – czyli zamawiający w postępowaniu – nie mogą ingerować w treść umowy konsorcjum i wzajemny podział obowiązków między konsorcjantami. Skoro wykonawca nie mógłby samodzielnie wziąć udziału w postępowaniu, to jak najbardziej konsorcjum jest zgodne z prawem i dopuszczalne.
W Polsce zjawiskiem masowym są opóźnienia w płatnościach ze strony podmiotów leczniczych. Pierwszą część wynagrodzenia wykonawca może otrzymać nawet po upływie co najmniej roku od daty realizacji zamówienia publicznego. Większość wykonawców boryka się przez to z problemami finansowymi i ryzykiem utraty płynności finansowej, gdyż podmioty lecznicze przerzucają na wykonawców ciężar ich finansowania nie chcąc zaciągać kredytu bądź pożyczki.
W zakres zamówienia mogą wchodzić np. dostawa sprzętu, jego instalacja, szkolenia, obsługa serwisowa itp. Aby je sfinansować, potrzebny jest partner finansowy. W takiej sytuacji skorzystanie z pomocy instytucji finansowej i udział z nią w zamówieniu publicznym w ramach konsorcjum jest działaniem jak najbardziej racjonalnym i korzystnym zarówno dla wykonawcy, jak i dla podmiotu leczniczego. Pozwala bowiem na udostępnienie potencjału finansowego wykonawcy i zapewnia środki pieniężne przykładowo na zakup sprzętu medycznego, na szkolenia dla pracowników podmiotów leczniczych, wykonywanie serwisu, mimo że wykonawca nie otrzymał jeszcze zapłaty wynagrodzenia.
Z drugiej strony dla podmiotu leczniczego jest to usługa finansowa, gdyż pozwala na udzielenie mu odroczonego terminu płatności bądź płatność wynagrodzenia w ratach bez konieczności organizowania odrębnego zamówienia publicznego na kredyt bądź pożyczkę.