Świątkowska powiedziała o szansach polskich przedsiębiorstw w kontekście partnerstwa publiczno-prywatnego ws. cyberbezpieczeństwa – inicjatywy Komisji Europejskiej i podmiotów prywatnych na rzecz budowy europejskiego sektora cyberbezpieczeństwa, rynku usług i produktów służących do obrony przed cyberatakami.
Ekspert zwróciła uwagę, że rynek cyfrowy jest fundamentem współczesnych gospodarek i jest fundamentem rozwoju UE, a rozwój ekonomiczny jest niemożliwy bez cyberochrony.
Podkreśliła, że w budowie europejskich rozwiązań kluczowe powinny być również propozycje polskich przedsiębiorców. "Aby się wzmocnić zarówno od strony ekonomicznej, jak i z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego, międzynarodowego, musimy stawiać na własne rozwiązania" – oceniła ekspertka.
Jak zaznaczyła, budowa cyberbezpieczeństwa w Europie jest szansą dla polskich przedsiębiorstw. "Jeśli wychodzimy z założenia, że musimy budować europejskie rozwiązania, to kluczowym elementem całej tej układanki powinny być także rozwiązania proponowane przez polskich przedsiębiorców" – dodała.
Według niej Polska ma doświadczenie w budowie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, powinna jednak znaleźć własną narodową specjalizację i stworzyć z niej towar eksportowy.
"Cyberbezpieczeństwo systemów sterowania przemysłowego może być naszą narodową specjalizacją. Zyskają na tym nie tylko polskie firmy, ale nasz kraj z punktu widzenia bezpieczeństwa" – powiedziała Świątkowska.
W ramach unijnego partnerstwa publiczno-prywatnego ws. cyberbezpieczeństwa inwestycje do 2020 r. wyniosą 1,8 mld euro.