ANALIZA
W grudniu w sieciach komórkowych aktywnych będzie niemal 42 mln kart SIM - wynika z szacunków GP. Blisko 2,5 proc. z nich działać będzie u nowych operatorów, a więc albo w sieci Play, albo w sieciach wirtualnych operatorów komórkowych (MVNO): mBank Mobile, myAvon, WPmobi oraz MNI Mobile.
PTK Centertel, operator sieci Orange, oraz Polkomtel, operator sieci Plus i Sami Swoi, będą mieli mniej więcej tyle samo klientów, czyli po ok. 13,9 mln. Tak jak w ostatnich kwartałach różnica między nimi będzie rzędu kilkudziesięciu tysięcy.
W przyszłym roku możliwe są dwa scenariusze rozwoju rynku: stagnacja na poziomie 42 mln kart SIM (penetracja 110 proc.) lub marsz w kierunku penetracji na poziomie 130 proc. (wówczas byłoby 49,5 mln kart) w 2010-2011 roku. Oznacza to wzrost rynku w 2008 roku o ok. 10 proc.
20 proc. przyłączeń mają nowi
W 2007 roku, z grona starych operatorów, najszybciej rośnie liczba klientów Polkomtela. Ten operator utrzyma też zapewne pozycję lidera pod względem liczby abonentów.
Od II kwartału nowi gracze mają ponad 20-proc. udział w rynku nowo pozyskanych przez sieci klientów. Liderem wśród nowych graczy jest Play, który rozwija się szybciej niż zakładano. W końcu roku może mieć ok. 2 proc. rynku, a w 2010 roku chce ich mieć 15 proc. MVNO pozyskują mniej klientów niż wcześniej prognozowano.
Wbrew oczekiwaniom z początku roku, nie nastąpił wysyp operatorów MVNO. Dziś na rynku są trzy takie sieci, a na dniach powinny ruszyć kolejne - MNI Mobile - korzystające z sieci PTK Centertel (plany zakładają, że zdobędzie ona w ciągu dwóch lat minimum 200 tys. użytkowników).
Kogo nie ma, kto będzie MVNO
Wbrew zapowiedziom na rynku nie pojawi się Halo Polsat, czyli działający w sieci PTC MVNO Cyfrowego Polsatu: w wywiadzie dla Parkietu prezes Cyfrowego Polsatu zasugerował, że stanie się to za kilka miesięcy.
Działalności nie zaczęły MVNO kontrolowanej przez KGHM Telefonii Dialog i należącego do PKO BP internetowego banku Inteligo. Oba mają ruszyć w 2008 roku. W przyszłym roku jako MVNO chcą pojawić się też operatorzy telewizji kablowej Aster, Multimedia i Vectra, a także firma Mobile Entertainment Company, należąca do zarejestrowanego w Czechach funduszu Penta Investments. MEC będzie działać w sieci PTC.
Uruchomienie w 2008 roku MVNO działającego z wykorzystaniem sieci Play zapowiada również Netia. Ten operator miałby świadczyć usługi klientom biznesowym korzystającym z co najmniej 50 kart SIM.
Nowi operatorzy z siecią
W połowie 2008 roku powinien zacząć świadczyć usługi Centernet, operator komórkowy z grupy kapitałowej kontrolowanej przez Romana Karkosika, znanego inwestora giełdowego. Firma w ciągu pięciu lat chce zdobyć 2,5 mln klientów. Centernet ma dwa tygodnie, by zapłacić za częstotliwości 128 mln zł.
Firma chce rozpocząć działalność podobnie jak Play: na podstawie umowy roamingu krajowego, czyli wykorzystując sieć innego operatora, a potem budować własną infrastrukturę radiową. Swe inwestycje operator szacuje na 700 mln -1 mld zł.
Drugim operatorem, któremu w ubiegłym tygodniu częstotliwości przydzieliło UKE, jest Mobyland. Ma za nie zapłacić 102 mln zł. Swe inwestycje w sieć szacuje na 250-300 mln euro. Zgodnie z zaakceptowanym przez UKE biznesplanem, Centernet i Mobyland do końca 2009 roku mają wybudować własną sieć mogącą obsługiwać 15 proc. mieszkańców Polski. Do końca 2012 roku własna sieć tego operatora ma móc obsługiwać 30 proc. Polaków.
W praktyce wystarczy więc, że w I etapie firmy wybudują sieć w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Katowicach, a w II rozbuduje ją na aglomerację warszawską, łódzką, śląską, gdańską, poznańską oraz kilkanaście największych miast takich jak Bydgoszcz, Olsztyn i Toruń.
Tomasz Świderek
Operatorzy komórkowi / DGP