Elementarz pożyczania przez Internet

Nawet, co do niedawna wydawało się science fiction w polskich realiach, niektóre urzędowe sprawy można załatwiać przez Internet – chociażby wnioskować o świadczenie z rządowego programu 500+. Jedną z kluczowych zasad bezpiecznego pożyczania pieniędzy na odległość, za pośrednictwem tzw. zdalnych kanałów, czyli poprzez Internet lub telefon, jest sprawdzenie firmy, z którą zamierzamy się związać wzajemną umową kredytową. Nie jest to niestety zadanie proste. Można sprawdzić wpis dotyczący firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Zachęcamy ponadto do sprawdzenia Rejestru Firm Pożyczkowych, skąd można zaczerpnąć garść ważnych informacji.

Kolejną zasadą bezpiecznego pożyczania jest oczywiście sprawdzenie zawartości strony internetowej należącej do firmy, zajmującej się udzielaniem pożyczek. Na witrynie internetowej musza być zamieszczone informacje dotyczące firmy, jej adres, dane telekontaktowe itd. Musi być również udostępnione narzędzie umożliwiające obliczenie kosztów pożyczki, w tym raty i rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania – takie zresztą są wymagania regulacyjne obowiązujące w Polsce. Dodatkowo powinien być dostępny regulamin kredytowania, wzór umowy oraz cennik, czyli taryfa prowizji i tabela oprocentowania. Jeżeli takich informacji nie ma sugerujemy zrezygnowanie z usług danej firmy. Nie dajmy się też nabrać na wysoką, jeśli w ogóle jakaś występuje, bo firmy od tego odchodzą, opłatę wstępną. Zwykle ta wynosi około złotówki i służy bardziej do celów identyfikacyjnych sprawdzających wiarygodność klienta, aniżeli dodatkowe źródło przychodowe dla firmy pożyczkowej.

Chroń swoje dane

Bezsprzecznie ważne jest, aby pożyczając przez Internet zachować bezpieczeństwo przekazywania swoich danych. Nie zaleca się wpisywać danych do formularza aplikacyjnego, czyli innymi słowy wniosku kredytowego korzystając z niezaufanych publicznych komputerów. Dane z takiego stanowiska komputerowego w dość prosty sposób mogą zostać przechwycone przez osobę nieuprawniona i wykorzystane przeciwko nam w celu na przykład zadłużając się bez naszej wiedzy.

Nie zaleca się również podawać więcej danych aniżeli te, które są obowiązkowe i niezbędne - wymagane do wypełnienia w formularzu firmy pożyczkowej. Te zwykle ograniczają się do minimum po to, aby do minimum uprościć proces wnioskowania o środki. Im mniej danych tym bezpieczniej dla pożyczkobiorcy. Szybszy proces to mniej pól do wypełnienia, ale też teoretycznie większe ryzyko dla firmy pożyczkowej, które musi być wkalkulowane w prowadzenie tego rodzaju działalności biznesowej. Nikt też nie ma prawa prosić klienta o podanie loginu czy hasła do internetowego konta bankowego.

Proste i kuszące

Aż trudno uwierzyć, jak proste jest teraz pożyczenie pieniędzy przez Internet. Pozyskanie gotówki z każdego miejsca i o każdej porze na dowolny, wybrany przez nas cel a zarazem załatwienie wszystkich formalności można bezproblemowo załatwić w kwadrans w całości przez Internet! Nie zapominajmy o tych zasadach bezpieczeństwa, które zostały wcześniej przytoczone, tak ażeby uniknąć zbędnych komplikacji i nieprzyjemnych konsekwencji. Zalecając się jednak do naszych wskazówek można zaoszczędzić naprawdę sporo, przede wszystkim zachowamy bezpieczeństwo swoje oraz własnych finansów, co w dzisiejszych czasach wydaje się bezcenne.

Jednym z głównych priorytetów działania Michała Konopki - Prezesa Zarządu ID Finance Poland – jest zapewnienie bezpieczeństwa klientów oraz dochowanie najwyższej jakości świadczonych usług, jest to również to, czym wyróżnia się platforma pożyczkowa MoneyMan w Polsce.