RAPORT
Ostatni kwartał, a zwłaszcza okres przedświąteczny, to czas żniw w telefonii komórkowej. Przez lata sieci komórkowe zdobywały wówczas najwięcej klientów. Teraz wielu abonentom kończy się umowa i mogą podpisać nową z innym operatorem, zachowując numer telefonu.
O atrakcyjności oferty operatora decyduje nie tylko cennik usług, ale także, jakie telefony oferuje i za ile. Cena zależy od skali dotacji, na jakie decyduje się operator. Z raportu Polkomtela za 2006 rok wynika, że średnia dotacja wynosiła ok. 80 proc. ceny zakupu u producenta. Na dotacje operator wydał w 206 790 mln zł.
Dużo nowych telefonów
Z informacji GP wynika, że najwięcej nowych telefonów - czyli takich, których do tej pory nie było w ofercie sieci - w IV kwartale przewidziała Era. Najmniej - Play i Orange.
- Jednym z najciekawszych gadżetów gwiazdkowych w sieci Era będzie Samsung G800. To w zasadzie aparat fotograficzny (5 milionów pikseli, 3-krotny zoom optyczny) z funkcją telefonu i możliwością transmisji danych w technologii HSDPA 3,6 Mb/s - mówi GP Andrzej Gładki, który w Polskiej Telefonii Cyfrowej jest kierownikiem działu zarządzania produktami - terminale.
W świątecznej ofercie Ery jest 17 nowych modeli telefonów.
- Flagowe propozycje to Nokie E61i, E51 oraz 6500 classic, a także Sony Ericsson K810i - dodaje Andrzej Gładki.
- Oferta świąteczna Plusa to przede wszystkim rodzynki z naszej tegorocznej oferty w okazyjnych cenach - mówi GP Dariusz Boduch, zastępca dyrektora departamentu rozwoju produktów i usług w Polkomtelu.
- Telefony, które w niskich cenach oferowaliśmy w najwyższych abonamentach, stają się atrakcyjne cenowo także dla klientów z rynku masowego - wyjaśnia.
Główne świąteczne propozycje Plusa to Nokie 6125 i 5200, Plusfon 401i (działa w sieciach trzeciej generacji; dla Plusa produkuje chiński Huawei), Sony Ericssony W300i, W200i i K800 oraz Samsungi J400 i J600. Plus stawia też na Nokię E65, 6120 i 6300 oraz Motorolę RAZR V8
- Dobierając terminale do promocji świątecznych Orange, kierowaliśmy się m.in. ich możliwościami technicznymi (multimedia; transmisja danych) oraz korzystnymi ofertami cenowymi dostawców - mówi Jacek Kalinowski, rzecznik grupy Telekomunikacji Polskiej, właściciela PTK Centertel, operatora sieci Orange.
Orange i Play zastrzegły, że nie ujawniły nam pełnej oferty świątecznych nowości.
Najwięcej nowości będzie pochodziło z oferty Samsunga. Era i Plus wybrały prosty i tani telefon C170 wyposażony w radio i umożliwiający wysyłanie MMS oraz przeglądanie stron WAP.
Era wprowadzi model M110, czyli telefon o wzmocnionej konstrukcji odporny na uszkodzenia. Era już oferuje przypominający odtwarzacz MP3 muzyczny telefon F210 z aparatem 2 Mpx. Muzyczny F500 już jest w ofercie Play.
Polkomtel oferuje telefony działające w sieciach trzeciej generacji: J400, L760 i U700 oraz działający w sieci GSM M600 (ma aparat fotograficzny VGA i radio). Orange będzie na święta promować przeznaczony na masowy rynek model C450.
Nowe Nokie
Era w świątecznej ofercie będzie mieć pięć nowych modeli telefonów Nokia: 6500 classic, 6500 slide, E51 (będzie sprzedawany też w sieci Play; w Orange i Plusie będzie w I kwartale 2008 r.), 2630 i 6120 classic (będzie też w ofercie Plusa). Polkomtel i Orange pod choinkę oferują modele 3310 classic i 6300. Poza 2630, 3310 classic i 6300, telefony działają w sieciach 3G. 6120 umożliwia transmisję danych HSDPA.
Dla klientów biznesowych wszystkie sieci (Plus tylko w ofercie bezpośredniej, a więc dla największych klientów i nie w salonach) wprowadzają wyposażony w nawigację GPS, klawiaturę Qwerty i umożliwiający transmisję danych w technologii HSDPA model E90. Klientom biznesowym Orange i Polkomtel (tylko w sprzedaży bezpośredniej) zaoferują N95, czyli multimedialny telefon z GPS.
Muzyka i zdjęcia
Najwięcej nowych telefonów SE pojawi się w ofercie Ery. Z serii urządzeń muzycznych będzie W580 (będzie też w Orange) i W910 (telefon z transmisją danych HSDPA i aparatem 3,2 Mpx).
Klientom biznesowym Orange zaoferuje K850, telefon wyposażony w aparat 5 Mpx i HSDPA. Polkomtel wprowadzi też działający w sieciach 3G model K530.
Inni znani dostawcy
Motorola w polskich sieciach - Era i Plus - zaoferuje V8 RAZR2, telefon wyposażony w aparat 2 Mpx. Model V9 ma pojawić się w sieci Plus w początku 2008 r. Era i Plus wprowadzą nowe telefony Sagema. Era my220x, a Plus my226x oraz kobiecy my300C. W Orange pojawi się Alcatel E207. Play klientom biznesowym zaoferuje dwa telefony japońskiej Toshiba - G500 i G900 - a na rynku masowym telefon pod własną marką produkowany przez Huawei.
Sieci Era i Orange w świątecznej ofercie dla klientów biznesowych oferują urządzenia tajwańskiej firmy HTC. W Erze produkt HTC sprzedawany jest pod nazwą MDA Vario III, zaś w Orange pod oryginalną nazwą HTC TyTN II. Ten telefon ma wbudowany GPS, klawiaturę Qwerty, aparat fotograficzny 3 Mpx i umożliwia transmisję danych HSDPA.
HTC pod własną marką zacznie sprzedawać cztery inne telefony, w tym HTC Dual Touch, który jest uznawany za bezpośredniego konkurenta iPhone. Wszystko wskazuje na to, że ten telefon będzie dostępny w sieci Orange na przełomie 2007 i 2008 roku.
NA IPHONE POCZEKAMY
Żaden operator nie wprowadzi w tym roku na polski rynek iPhona, najsławniejszego chyba telefonu komórkowego świata. Jest szansa, by pojawił się w sprzedaży w I połowie 2008 r., a więc w rok od premiery, ale - jak oceniają nasi rozmówcy - bardziej prawdopodobny jest jeszcze późniejszy jego debiut.
Tomasz Świderek
Rekomendacje GP: najciekawsze telefony w świątecznych ofertach operatorów / DGP