Po sukcesie internetowych porównywarek cen w e-sklepach przedsiębiorcy internetowi poszli za ciosem, próbując stworzyć podobne serwisy, w których można wyszukiwać i porównywać różnego rodzaju usługi. Jak wynika z danych serwisu Poile.pl, w którym znaleźć można dostępne na rynku porównywarki, wśród około 40 serwisów określających się mianem porównywarek aż dziewięć to serwisy, które mają prezentować różnego rodzaju usługi.

Najlepiej opisane

W przeciwieństwie do praktycznego narzędzia, jakim są serwisy z produktami w e-sklepach, nie wszystkie serwisy z usługami prezentują się tak dobrze. Najlepiej wypadają usługi finansowe, telekomunikacyjne, hotelarskie, czyli oferty firm, które są dobrze opisane, a rynek nie jest rozdrobniony (na rynku działa od kilku do kilkunastu firm, które dbają o to, aby ich oferta była przejrzysta i konkurują najczęściej na terenie całego kraju). Ich rynek nie jest też tak rozdrobniony jak na przykład rynek usług świadczonych przez małych i średnich przedsiębiorców (fryzjerów, fotografów, kwiaciarzy). Dlatego najlepiej - z punktu widzenia klienta - działają porównywarki takich usług, jak finanse, telekomunikacja, ubezpieczenia i hotele.

Sprawdzić kredyt i polisę

Usługi finansowe na przykład porównywać można za pomocą serwisu Comperia.pl, który analizuje oferty kredytów hipotecznych, gotówkowych, samochodowych, kart kredytowych, funduszy inwestycyjnych oraz lokat bankowych. Co ważne - kredyty porównuje w oparciu o rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), pokazując przy tym wszystkie koszty ponoszone przez konsumenta. Comperia.pl oferuje też pomocne narzędzie, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej (pomaga określić, o jak wysoki kredyt możemy się starać). Uzupełnieniem dla tego serwisu może być porównywarka ubezpieczeń ipolisa.pl (prezentuje ofertę ośmiu towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku). Podobnie jak Comperia.pl oferuje też tzw. kalkulator ofert, dzięki któremu można obliczyć wysokość ubezpieczenia dla pojazdu o konkretnej wartości.

Wybrać abonament i telefon

Dzięki dostępności oferty pomocne mogą być również porównywarki usług telekomunikacyjnych. Ciekawą opcję wyszukiwania ofert posiada Miblo.pl. Oprócz tego, że można poznać ofertę dla klientów indywidualnych i biznesowych, przeszukać oferty, wpisując wysokość abonamentu, jaki chcemy zapłacić, liczbę bezpłatnych minut oraz nazwę telefonu, jakiego chcielibyśmy używać. Porównać można też telefony, a także każdą z ofert z osobna. Podobną opcję oferuje serwis OpSelector.pl - wystarczy wpisać wysokość abonamentu, jaką jesteśmy skłonni zaakceptować, aby zobaczyć dostępne na rynku propozycje operatorów. Porównywarka oferuje także analizę ofert mobilnego internetu, internetu stacjonarnego czy operatorów telefonii internetowej VoIP. W ten sam sposób oferty porównuje serwis Skrzydelko.pl. Zarówno ta porównywarka, jak i Miblo.pl prezentują jednak ofertę w sposób bardziej przejrzysty, a także pokazują rzeczywisty koszt umowy, w tym telefonu. To istotne, szczególnie jeśli kupujemy go w tzw. ofercie za złotówkę, w której rzeczywisty koszt telefonu oddajemy (spłacamy) w abonamencie podczas trwania umowy. Oba serwisy dokładnie liczą, ile w takim przypadku nas to kosztuje. Z kolei osobom planujących założenie w domu dostępu do szerokopasmowego internetu rekomendujemy serwis Wybieramy.net (porównywarka prezentuje wyłącznie oferty dostępu do internetu).

Zupełnie inny sposób porównywania oferuje z kolei Viglo.pl, określająca się mianem pierwszej porównywarki usług. Jej ambicją jest bowiem nie tylko prezentować ofertę konkretnej branży (np. telekomunikacyjną lub finansową), ale być miejscem, w którym klient znajdzie oferty wielu rodzajów usług. Oprócz telekomunikacji, finansów czy ubezpieczeń ogłaszać się w niej mogą firmy zajmujące się turystyką, transportem, przesyłkami kurierskimi, firmy budowlane, biura tłumaczeń, usługi kosmetyczne czy fotograficzne. Serwis oferuje także możliwość porównania oferty kwiaciarń czy np. klubów fitness (w tych kategoriach nie ma na razie żadnych ofert).

Podbnie jak Viglo.pl różne usługi transportowe (oferty firm pocztowych i kurierskich) próbuje porównywać serwis Kody-pocztowe.info. Porównywarkę firmuje swoim logo InPost, największy prywatny operator pocztowy w Polsce, ale serwis nie działa na tej samej zasadzie, co np. porównywarki usług telekomunikacyjnych - nie pozwala na bezpośrednie zestawienie ofert kilku operatorów na tej samej trasie. Jej plusem jest jednak to, że w jednym miejscu można zapoznać się z ofertą firm kurierskich działających na rynku.

Tak jak w przypadku porównywarek cen w e-sklepach oferta w porównywarkach usług również nie jest wiążąca. Najważniejsze są informacje i ceny podane na stronie www firmy, która prezentowała się w serwisie.

Serwisy gromadzą dane

Porównywarki usług zbierają różne dane o użytkownikach. Nie ukryjemy, ile razy weszliśmy na strony serwisu, jakie oferty sklepów przeglądaliśmy, jakich haseł używamy, by wyszukać interesujące nas towary.

Gromadzone są również inne dotyczące nas informacje (adresy IP komputerów, wykorzystywane przeglądarki www, adresy, z których wchodzono do serwisu, długość korzystania z serwisu, region świata, państwo, województwo czy miasto). Porównywarki cen gromadzą również dane osobowe użytkowników serwisu (najczęściej, kiedy internauta korzysta z możliwości opiniowania produktów i sklepów).

Przetwarzanie danych osobowych zawsze musi odbywać się za zgodą internauty. Musi on wiedzieć, jakiego rodzaju informacje o nim są gromadzone przez serwis i w jaki sposób będą one wykorzystywane w przyszłości. Internauta musi też mieć możliwość modyfikacji swoich danych osobowych w serwisie i wycofania zgody na ich przetwarzanie.

PORÓWNYWARKI USŁUG *

Kody-pocztowe.info - usługi firm kurierskich i operatorów pocztowych

Hotelcalculator.pl - usługi hotelowe

Viglo.pl - usługi różne

Miblo.pl - usługi telekomunikacyjne

OpSelector.pl - usługi telekomunikacyjne

Skrzydelko.pl - usługi telekomunikacyjne

Wybieramy.net - usługi dostępu do internetu

Comperia.pl - usługi finansowe

iPolisa.pl - usługi ubezpieczeniowe

* wybrane serwisy