Analitycy spodziewają się, że w trzecim kwartale 2007 roku przychody grupy TP spadły o 1,9 proc. w porównaniu z III kwartałem 2006 r. do 4 mld 594 mln zł. W tym czasie zysk operacyjny grupy zmniejszył się o 16,4 proc. do 847 mln zł, a zysk netto spadł o 15,9 proc. do 579 mln euro. Grupa poda wyniki 25 października.
- Wyniki III kwartału w TP zawsze były bardzo dobre - mówi GP Krzysztof Kaczmarczyk, analityk Deutsche Banku.
- Nie widzę powodów, żeby to zmieniło się w tym roku.
Według analityków IV kwartał w TP może być gorszy niż trzeci. Zdaniem Krzysztofa Kaczmarczyka w ostatnich trzech miesiącach roku na przychody TP z szerokopasmowego dostępu do internetu zaczną wpływać promocje prowadzone przez konkurentów.
Główną przyczyną spadku przychodów grupy w II kwartale jest dalsze zmniejszanie się przychodów z usług telefonii stacjonarnej (Michał Marczak z DI BRE Banku oczekuje 8 proc. spadku w porównaniu z tym samym okresem 2006 roku). Przychody spadają przede wszystkim dlatego, że TP traci klientów. Jedni w ogóle rezygnują z telefonu stacjonarnego i decydują się tylko na komórkowy, inni przechodzą do konkurencji.
Także w sprzedaży dostępu do internetu nie ma mowy o dużych wzrostach. Ceny są niższe niż rok temu, podobnie jak liczba nowo pozyskanych klientów. Według danych firmy badawczej Point Topis w I półroczu liczba szerokopasmowych łączy w Polsce zwiększyła się o 17,9 proc. Z kolei z danych TP wynika, że w tym samym okresie liczba klientów szybkiego internetu największego polskiego operatora wzrosła jedynie o 9,5 proc.
- W III kwartale konkurenci prowadzili agresywne promocje i to oni zapewne zdobywali nowych klientów - uważa jeden z naszych rozmówców.
Także w telefonii komórkowej skończył się okres szybkich wzrostów liczby klientów, a nadal spadają ceny usług i - co ważne - zmienia się struktura: coraz więcej połączeń klienci wykonują wewnątrz sieci. Zmniejsza to zarówno średni przychód, jak i koszt minuty rozmowy.
- Na wyniki PTK Centertel negatywnie wpłynie obniżenie opłat za zakańczanie połączeń w sieciach komórkowych - uważa Michał Marczak, analityk DI BRE Banku.
W ocenie Krzysztofa Kaczmarczyka, spadek przychodów PTK Centertel z opłat za zakańczanie przychodów w III kwartale wyniesie ok. 14 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2006 roku, ale będzie mniejszy niż w I i II kwartale 2007 r.
Tomasz Świderek
Kierowana przez Macieja Wituckiego Telekomunikacja Polska w najbliższy czwartek poda wyniki. Jest to pierwsza duża spółka przemysłowa, która rozpoczyna falę publikacji danych za III kwartał / DGP
Prognoza wyników Telekomunikacji Polskiej / DGP