statystyki

Banki dają klucze do e-administracji

autor: Sylwia Czubkowska08.09.2016, 07:56; Aktualizacja: 08.09.2016, 09:06
finanse, pieniądze, bank

Bankowość elektroniczna w Polsce zawstydza e-administracjęźródło: ShutterStock

Już osiem instytucji finansowych zgłosiło chęć udostępniania swoim klientom profilu zaufanego. Zrobią to darmo. Ale nie bezinteresownie. Niemal trzy czwarte z 16 mln użytkowników e-bankowości ma szansę na cyfrowy kontakt z urzędami za pomocą swoich kont. Po tym jak w poniedziałek Sejm jednogłośnie przegłosował ustawę o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, która jasno stwierdza, że banki mogą „świadczyć usługi zaufania oraz wydawać środki identyfikacji elektronicznej”, swój akces do udostępniania profilu zaufanego, czyli włączenia się do e-administracji, zgłaszają kolejne banki.

Są to: Millennium, Raiffeisen Polbank, BZ WBK, mBank, ING, Pekao, IdeaBank. Jako pierwszy, o czym już pisaliśmy, taki akces w Ministerstwie Cyfryzacji zgłosił PKO BP.

– Wdrożenie składania wniosków w programie „Rodzina 500 plus” do bankowości internetowej pokazało, że klienci ze względu na wygodę wolą załatwiać sprawy elektronicznie. Udowodniło też, że uważają ten kanał za całkowicie bezpieczny. Wniosek jest oczywisty: państwo powinno współpracować z sektorem bankowym i, szerzej, środowiskiem biznesowym w rozbudowie funkcji e-administracji. Chcemy w przyszłości dać naszym klientom możliwość załatwienia innych spraw urzędowych z wykorzystaniem systemów bankowych. Chcemy, żeby nasi klienci traktowali bank jako instytucję, która pomaga w zaspokojeniu codziennych potrzeb, nie tylko finansowych – powiedział DGP Marcin Jedliński, rzecznik Raiffeisen Polbanku. Głosy innych przedstawicieli sektora finansowego są niemalże identyczne.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane