statystyki

Banki dają klucze do e-administracji

autor: Sylwia Czubkowska08.09.2016, 07:56; Aktualizacja: 08.09.2016, 09:06
finanse, pieniądze, bank

Bankowość elektroniczna w Polsce zawstydza e-administracjęźródło: ShutterStock

Już osiem instytucji finansowych zgłosiło chęć udostępniania swoim klientom profilu zaufanego. Zrobią to darmo. Ale nie bezinteresownie. Niemal trzy czwarte z 16 mln użytkowników e-bankowości ma szansę na cyfrowy kontakt z urzędami za pomocą swoich kont. Po tym jak w poniedziałek Sejm jednogłośnie przegłosował ustawę o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, która jasno stwierdza, że banki mogą „świadczyć usługi zaufania oraz wydawać środki identyfikacji elektronicznej”, swój akces do udostępniania profilu zaufanego, czyli włączenia się do e-administracji, zgłaszają kolejne banki.

Są to: Millennium, Raiffeisen Polbank, BZ WBK, mBank, ING, Pekao, IdeaBank. Jako pierwszy, o czym już pisaliśmy, taki akces w Ministerstwie Cyfryzacji zgłosił PKO BP.

– Wdrożenie składania wniosków w programie „Rodzina 500 plus” do bankowości internetowej pokazało, że klienci ze względu na wygodę wolą załatwiać sprawy elektronicznie. Udowodniło też, że uważają ten kanał za całkowicie bezpieczny. Wniosek jest oczywisty: państwo powinno współpracować z sektorem bankowym i, szerzej, środowiskiem biznesowym w rozbudowie funkcji e-administracji. Chcemy w przyszłości dać naszym klientom możliwość załatwienia innych spraw urzędowych z wykorzystaniem systemów bankowych. Chcemy, żeby nasi klienci traktowali bank jako instytucję, która pomaga w zaspokojeniu codziennych potrzeb, nie tylko finansowych – powiedział DGP Marcin Jedliński, rzecznik Raiffeisen Polbanku. Głosy innych przedstawicieli sektora finansowego są niemalże identyczne.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane