Przewodnik po legislacji ESG to wyjątkowy projekt zrealizowany dzięki współpracy Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Kampanii 17 Celów i Grupy Roboczej ds. Społecznej Odpowiedzialności Uczelni, działającej w ramach Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Wydawnictwo to jest prawdziwym kompendium wiedzy dla biznesu oraz wszystkich osób zainteresowanych unijnymi i krajowymi regulacjami prawnymi w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG. Co ważne, publikacja jest dostępna bezpłatnie.

Cel projektu

Głównym celem projektu jest wsparcie polskich przedsiębiorstw w procesie zrównoważonej transformacji i efektywnego wdrażania legislacji w obszarze ESG. Publikacja mapuje 41 kluczowych aktów prawnych Unii Europejskiej w obszarach: środowiskowym, społecznym i zarządczym, które mogą wpływać na prowadzenie działalności biznesowej w Polsce. Dzięki jasnym i atrakcyjnym wizualnie formom, czytelnicy i czytelniczki otrzymują podstawowy zestaw informacji dla każdego aktu prawnego, obejmujący branże, które są głównymi adresatami danych regulacji oraz ich status legislacyjny wraz z linkiem do materiałów źródłowych. Informacje o wszystkich 41 aktach prawnych przedstawione są w trzech dedykowanych sekcjach:

  • tabeli z kluczowymi regulacjami ESG,
  • mapie, która przedstawia opisane w publikacji dokumenty w podziale na obszary: środowiskowy, społeczny i zarządczy,
  • osi czasu, która w przystępny sposób porządkuje najważniejsze daty dla obecnych i nadchodzących regulacji.

Ponadto, 17 wybranych dyrektyw i rozporządzeń zostało szczegółowo opisanych z uwzględnieniem nałożonych na przedsiębiorstwa wymogów oraz dat obowiązywania przepisów w Polsce. Pełna wersja Przewodnika uzupełniona jest również o artykuły eksperckie, pogłębiające wybrane zagadnienia społeczne, środowiskowe i zarządcze, istotne z punktu widzenia legislacyjnych zmian w ESG.

Kwestie środowiskowe (ang. environmental), społeczne (ang. social) i zarządcze (ang. governance) określane skrótem ESG wskazują obszary, na które oddziałują przedsiębiorstwa, zarówno w wyniku swojej bezpośredniej działalności, jak i poprzez relacje biznesowe oraz łańcuchy dostaw. Obszary te nie stanowią osobnych, niezależnych od siebie sfer. Są one wzajemnie ze sobą powiązane i nie powinny być rozpatrywane oddzielnie, jedynie w ramach danej litery „E” lub „S” lub „G”. Kwestie zrównoważonego rozwoju, określane skrótem ESG, są osadzone w szerszym kontekście, uwzględniającym niejednoznaczność poszczególnych zagadnień i ich współoddziaływanie. Przenikanie się wątków, zwłaszcza społecznych i środowiskowych, często widoczne jest na poziomie aktów prawnych, w których w jednym dokumencie porusza się kilka zagadnień.

Przykładem jest projekt dyrektywy w sprawie oświadczeń środowiskowych (Green Claims Directive), której celem jest ochrona konsumentów Unii Europejskiej przed wprowadzającymi w błąd twierdzeniami związanymi z ochroną środowiska, którymi firmy posługują się, nie posiadając argumentów na ich poparcie. Jest to zatem prawo, które z jednej strony ma przeciwdziałać zjawisku greenwashingu i zminimalizować działania przedsiębiorstw jedynie pozornie zmniejszających swój wpływ środowiskowy. Z drugiej zaś ma wzmacniać pozycję konsumentów i wspierać ich w podejmowaniu świadomych, zrównoważonych decyzji zakupowych. Co więcej, nawet w przypadku regulacji, które ze względu na poruszane w nich kluczowe kwestie można z pełnym przekonaniem przyporządkować do tych środowiskowych lub społecznych, często pojawiają się aspekty zarządcze, takie jak wymagania dotyczące posiadanych polityk czy mechanizmów nadzoru nad danym obszarem.

Pobierz bezpłatnie Przewodnik po legislacji ESG

ikona lupy />
Pobierz bezpłatnie Przewodnik po legislacji ESG / fot. materiały prasowe

Podobnie jest w przypadku dokumentów umieszczonych w obszarze „G” w niniejszej publikacji. Przykładem może być Taksonomia UE, która oczywiście dotyczy kwestii środowiskowych – jednocześnie jednak zawiera artykuł w zakresie minimalnych gwarancji, który formułuje oczekiwanie wdrażania przez przedsiębiorstwa procedur zapewniających stosowanie m.in. Wytycznych OECD dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Oznacza to, że na wymogi Taksonomii UE trzeba patrzeć również w kontekście procedur należytej staranności, poszanowania praw człowieka, ochrony interesów konsumenta czy spełniania wymogów podatkowych. Rozporządzenie to nakłada zatem obowiązek świadomego włączania odpowiednich polityk i procedur w systemy zarządcze przedsiębiorstwa. Przyporządkowanie prezentowanych w Przewodniku regulacji do poszczególnych obszarów miało na celu ich uporządkowanie oraz ułatwienie zrozumienia sformułowanych w tych regulacjach oczekiwań prawodawcy unijnego.

Regulacje prawne w zakresie zrównoważonego rozwoju odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu polityk ekologicznych, gospodarczych i społecznych na całym świecie. Ich mnogość wynika z potrzeby ochrony środowiska, zapobiegania zmianom klimatycznym oraz zapewnienia sprawiedliwości społecznej i ekonomicznej oraz jest niezbędna dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju i zapewnienia lepszej przyszłości dla kolejnych pokoleń.