Przyjrzyjmy się zatem, czym jest owa tajemnicza stacja robocza, jak ją wybrać i do czego można ją wykorzystać? Stacja robocza to przede wszystkim bardzo wydajny komputer stacjonarny lub przenośny, który został zaprojektowany pod kątem określonych, profesjonalnych zastosowań. Zarówno w wypadku mobilnych, jak i stacjonarnych stacji roboczych, wyróżnić można kilka podstawowych grup sprzętu, które nadają się do zakwalifikowania jako stacje robocze. Najważniejsze z nich to stacje przeznaczone do zastosowań graficznych, inżynierskich i obliczeniowych.

Każda z tych trzech grup sprzętu będzie się nieco różniła swoją konstrukcją i zastosowanymi do jej budowy komponentami. Inne są bowiem potrzeby grafika pracującego z programami, takimi jak 3ds Max, Maya 3D, InDesign lub Photoshop, inżyniera korzystającego na co dzień z programów CAD/CAM, a jeszcze inne naukowców zajmujących się symulacjami zjawisk chemicznych, analizą statystyczną czy modelowaniem zjawisk fizycznych. Jednak nawet w wypadku tych trzech grup profesjonalistów mobilna lub stacjonarna stacja robocza będzie miała wiele wspólnych cech.

Ze stacji roboczych Lenovo wyciśniesz maksimum

Klienci tacy jak: architekci, projektanci, inżynierowie, specjaliści od finansów czy pracownicy sektora medycznego, mają wobec stacji roboczych wyjątkowo wysokie wymagania. Nic w tym dziwnego, determinuje je specyfika ich pracy. Nie ma mowy, by sprzęt zawiódł podczas wykonywania ważnego projektu czy zadania.

Dla użytkowników stacji roboczych liczy się przede wszystkim wysoka wydajność, bezbłędność obliczeń, łatwość rozbudowy i niezawodność sprzętu. Stacje robocze Lenovo są w stanie zagwarantować najwyższy poziom w zakresie wymienionych kryteriów w wersji mobilnej i stacjonarnej. Stacje robocze z serii ThinkStation to konstrukcje opracowane przez Lenovo całkowicie od podstaw. Obsługują nawet do 14 dysków w wielu standardach, co jest bardzo istotną funkcją w przypadku dużej ilości danych przetwarzanych przez komputery do „zadań specjalnych”. Pod względem modułowości konstrukcji, ułatwiającej rozbudowę oraz diagnostykę sprzętową, wyznaczają nowe standardy w swojej kategorii.

Niezwykle ważnym, z punktu widzenia użytkownika stacji roboczej, jest poziom hałasu urządzenia podczas pracy. System FLEX Performance Cooling, który zastosowano w mobilnych stacjach roboczych ThinkPad serii P, składa się z układu dwóch wentylatorów. W efekcie notebook pracuje nie tylko szybko, ale również cicho. Poza tym sprzęt się nie nagrzewa. Na tym nie koniec. Innowacyjne rozwiązanie wentylacji pozwala osiągnąć zwiększoną wydajność procesora, dostosowaną do potrzeb danej aplikacji. Co więcej – gwarantuje nadmiarowość w razie awarii.

Profesjonalistom rekomenduję, by bardzo uważnie przyglądali się specyfikacjom sprzętowym i szukali przede wszystkim najwyższej jakości i wydajności. Jestem przekonany, że oferta sprzętu Lenovo z tego segmentu gwarantuje najwyższe parametry pod każdym względem. Połączyliśmy podzespoły najwyższej klasy z przełomowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. W ten sposób użytkownicy mają pewność, że stacje robocze Lenovo sprawdzą się z każdą wymagającą aplikacją, czego potwierdzeniem są liczne certyfikaty ISV.