statystyki

E-kantory mogą być eldorado dla oszustów

autor: Patryk Słowik26.08.2016, 07:00; Aktualizacja: 15.09.2016, 11:17
internet-waluty-kantor

Istnym eldorado dla oszustów mogą być kantory internetowe. I to mimo że wielokrotnie zwracano uwagę, że ten sektor wymaga pilnego uregulowania.źródło: ShutterStock

Siedem lat zaniechań Ministerstwa Finansów – tak poczynania, a właściwie ich brak, w zakresie nadzoru nad działalnością kantorową podsumowała w swojej informacji Najwyższa Izba Kontroli. To efekt kontroli tego, jak funkcjonuje w naszym kraju system przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Wnioski nie są optymistyczne. Izba stwierdza bowiem, że skuteczność kontroli sprawowanej nad instytucjami, które mają obowiązek rejestrowania transakcji podejrzanych i tych powyżej 15 tys. euro oraz przekazywania tych danych generalnemu inspektorowi informacji finansowej, była do tej pory niska.

Przy tym istnym eldorado dla oszustów mogą być kantory internetowe. I to mimo że wielokrotnie zwracano uwagę, że ten sektor wymaga pilnego uregulowania.

NIK przypomina, że e-kantory prowadzą działalność w Polsce od 2009 r. I przez ten czas ani przez moment nie były objęte nadzorem pod kątem wypełniania przez nie obowiązków w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy.

„Minister Finansów przez siedem lat nie doprowadził do uregulowania działalności kantorów internetowych i nadzoru nad nimi” – czytamy w informacji pokontrolnej izby. Stało się tak, mimo że w samym resorcie dostrzeżono problem braku stosownych przepisów już w 2012 r. Ba, urzędnicy MF przygotowywali nawet projekt ustawy, ale prace zostały wstrzymane w połowie 2015 r. Wówczas do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy – Prawo dewizowe. Głównym jej celem miało być właśnie objęcie regulacjami e-kantorów. „W Sejmie nie podjęto jednak żadnych prac nad tym projektem” – przypomina NIK. Parlamentarzyści obecnej kadencji również do problemu nie wrócili.

To zaś stwarza zagrożenie zarówno dla państwa, jak i dla klientów. Po pierwsze, władza nie ma żadnej kontroli nad tym, co się dzieje u przedsiębiorców prowadzących działalność kantorową. Co prawda zgodnie z art. 2 pkt 1 lit. p ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 46, poz. 276 ze zm.) kantory internetowe są instytucjami zobowiązanymi do przekazywania Generalnemu Ispektorowi Informacji Finansowej informacji mogących świadczyć o działalności przestępczej. Tyle że organy publiczne nie dysponują wobec podmiotów niespełniających tego wymogu żadnym narzędziem przymusu. Nie ma zresztą żadnego organu, który by się poczuwał do nadzoru nad działalnością kantorów internetowych.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane