Doświadczenia państw europejskich pokazują, że budowa sieci nowej generacji na wsi jest nieopłacalna - twierdzi Matt Yardley z firmy badawczej Analyst Mason.

Podaje przykład Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, gdzie koszty nowoczesnych sieci internetowych na terenach słabo zurbanizowanych są wielokrotnie wyższe niż w miastach. W jego opinii budowane z użyciem światłowodów sieci nowej generacji (NGN) na wsi mogą nigdy nie przynieść zysków.

W opinii Matta Yardleya ekonomiczne uzasadnienie ma wspólna budowa nowoczesnej infrastruktury, która umożliwia nie tylko bardzo szybki dostęp do internetu (z prędkościami na poziomie nawet 100 Mb/s), ale też świadczenie usług takich jak trójwymiarowa telewizja cyfrowa wysokiej rozdzielczości.

Piotr Rutkowski z firmy doradczej Rotel jest zdania, że wspólną infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce telekomy powinny budować na wsi.

- Konkurencja powinna być na poziomie oferowanych usług - mówi Piotr Rutkowski.

Inwestycje w nowoczesne sieci telekomunikacyjne w Polsce są szacowane na 14-28 mld zł. TP w 2007 roku oszacowała, że NGN kosztować ją będzie 15 mld zł. TP zakłada, że mniej niż 40 proc. klientów firmy będzie korzystało z łączy światłowodowych.